Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Bitcoin za poslední měsíc zdražil o více než 320 tisíc korun

Bitcoin-kryptoměna

Bitcoin překonal další cenový milník. Cena nejrozšířenější světové kryptoměny se poprvé v historii vyhoupla nad 34 tisíc dolarů. V korunovém vyjádření pak rovněž poprvé v historii atakoval úroveň tři čtvrtě milionu korun. Vyplývá to z údajů společností Morningstar a Coinbase.

Bitcoin za poslední měsíc zdražil o více než 320 tisíc korun

Za poslední měsíc bitcoin zdražil v korunách o více než 300 tisíc korun. Kryptoměna tedy zdražuje v průměru o deset tisíc korun denně, včetně víkendů, kdy se s ní rovněž obchoduje. Nynější růst ceny bitcoinu se vymyká prakticky všemu, co světové finančnictví pamatuje.

Bitcoin atakoval úroveň tři čtvrtě milionu. Jeho nynější růst se vymyká prakticky všemu, co světové finančnictví pamatuje

bitcoinDůvodem růstu ceny bitcoinu je nyní především mánie, která se strhla poté, co kryptoměna v polovině prosince 2020 překonala psychologickou hranici 20 tisíc dolarů za kus. Rovněž poprvé v historii. Překonání této úrovně, která poměrně dlouho odolávala, upozadilo mezi investory připomínku na bitcoinovou bublinu sklonku roku 2017. Tehdy se cenový růst kryptoměny zastavil na úrovni necelých 20 tisíc dolarů. Následoval vleklý cenový útlum, přičemž na úroveň maxima z roku 2017 se cena kryptoměny vrátila opět až letos koncem listopadu 2020.   

Po prolomení hranice 20 tisíc dolarů bitcoin a kryptoměny obecně vážou intenzivněji pozornost médií i laické veřejnosti. Zesiluje fenomén strachu z nevyužité životní příležitosti ke snadnému zbohatnutí, takže do kryptoměny nyní enormně směřují zjevně i takzvané „horké peníze”, někdy také takzvané „hloupé peníze”. Jedná se o finanční prostředky spekulantů nebo naopak nepříliš zkušených investorů, kteří se snaží svézt na růstové vlně, čímž ji zesilují. Výsledkem je mánie, která má s fundamentálním vývojem máloco společného.  

To ovšem neznamená, že samotný základ této mánie je nezdravý. Trvaleji cenovému růstu bitcoinu a některých dalších kryptoměn nahrává extrémně expanzivní politika centrálních bank a také zvýšený zájem institucionálních investorů, včetně známých jmen konvenčního finančního světa jako například společnosti PayPal.      

bitcoinV poptávce po bitcoinu je totiž třeba rozlišit dva zásadní vlivy. První vliv je vliv založený na fundamentálních faktorech. Tato složka poptávky po bitcoinu je reprezentována znalejšími investory, kteří dlouhodobě sledují a vyhodnocují technologický rozvoj celého bitcoinového ekosystému.Tvoří ji také institucionální investoři, kteří do bitcoinu nyní investují více než kdykoli v minulosti. Zkrátka a dobře, je to vliv „chytrých peněz”.  

Druhý vliv je pak vliv založený na faktorech spíše spekulativních a psychologických. Do bitcoinu zvláště v poslední době míří ve velkých objemech také takzvané horké peníze a také takzvané hloupé peníze. Spekulanti se svými „horkými penězi” se snaží jen svézt na nynější enormní vlně zájmu o bitcoin. Zvýšenou mediální pozornost, která je k bitcoinu opět upírána, reflektují i takzvané „hloupé peníze”. To jsou nepříliš zkušení investoři, kteří spíše jen podléhají módní vlně, bez hlubší znalosti věci. Také jde o investory, kteří prostě jen mají strach, že jim uteče příležitost snadného rapidního zbohatnutí.  

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Podobné příspěvky

Zlato zdražuje na osmiletá maxima, míří k dějinnému rekordu

Redakce

Nemylme se, čeká nás těžký rok, předvídá Lukáš Kovanda

Redakce

Inflace ještě neklesla ze svých maxim za několik desetiletí a vláda už rozjíždí novou

Redakce