Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Aukce mincí a střeleckých medailí přinesla rekordy

Svatováclavský_10_dukát

V sobotu 30. dubna proběhly v Praze dvě aukce střeleckých medailí, dekorací a vzácných mincí. Pořadatelem byl aukční dům Antium Aurum. Celkem se vydražilo 557 položek zhruba za 72 milionů korun, včetně aukční přirážky. Některé z nich překonaly své dosavadní rekordy. Aukcí se podle Pavla Kroužka z Antium Aurum zúčastnilo přes 200 lidí, a to osobně i online.

Aukce mincí a střeleckých medailí přinesla rekordy, celkem se vydražily položky za více než 70 milionů korun

Stříbrný_střelecký_pohárVůbec nejdražší položkou aukce byla desetikoruna z období vlády Habsburků, na které je zobrazen František Josef I. Tato mince z roku 1893 byla vydražena za 110 000 eur bez aukční přirážky, v přepočtu více než 2,7 milionů korun, což je dosavadní rekord. Desetikoruna je vzácná díky tomu, že se jedná o zkušební ražbu provedenou čtyři roky před zavedením do oběhu.

„Během první letošní aukce nás potěšila vysoká účast, která přesáhla zhruba 200 aktivních dražitelů z celého světa. Velký zájem byl zejména o svatováclavské dukáty a mince z období vlády Habsburků. Nejvzácnější mince překonaly své dosavadní rekordy a potvrdil se tak rostoucí zájem o numismatiku,“ říká Pavel Kroužek, majitel aukčního domu Antium Aurum.

Podle Kroužka byl velký zájem o aukci také ze strany zahraničních dražitelů. Mince a medaile našly nové majitele například z Japonska, Německa nebo USA. Převažovali však účastníci z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Mezi nejhodnotnější mince celé aukce se řadí také Svatováclavský desetidukát z roku 1930, který se vydražil za 90 000 eur (přes 2,2 milionu korun) bez aukční přirážky. Za stejnou částku se prodal Svatováclavský dvoudukát z roku 1951. Svatováclavské dukáty patří podle Pavla Kroužka mezi nejoblíbenější mince a tomu odpovídá také jejich cena.

Během soboty se nedražily pouze mince, ale také střelecké medaile či poháry. Nejdražší střeleckou medailí byl 4 dukát střeleckého spolku Vídeň z roku 1873. Medaile, která je na trhu pouze v sedmi kusech, se vydražila za 40 000 eur, tedy necelý milion korun. Zájem byl také o vzácné poháry. Například stříbrný střelecký pohár VII. Moravská zemská a jubilejní střelba Jihlava z roku 1899 našel nového majitele, který za něj zaplatil 14 000 eur (přes 340 000 korun). Celkem se na aukci dražilo 11 vzácných pohárů.

Mince a medaile jako alternativní investice

V době neustále rostoucí inflace se Češi stále častěji uchylují k investování ve snaze zhodnotit své finanční prostředky. Jednou z možností jsou právě historické mince a medaile, jejichž hodnota a obliba roste.

Numismatika zažívá v posledních letech boom a nyní je to umocněné tím, že lidé chtějí svoje volné peníze investovat. Na aukce tak přichází kromě vášnivých sběratelů také investoři, kteří rozšiřují svá portfolia. Není se čemu divit, ty nejvzácnější mince se ročně zhodnocují o desítky procent. Aktuálním trendem jsou také medaile, jejichž obliba roste,“ popisuje Pavel Kroužek z Antium Aurum.

ANTIUM AURUM patří mezi tři největší aukční síně v ČR zaměřené na prestižní numismatiku. Mezi nimi je navíc držitelem rekordu, kdy na její aukci v říjnu roku 2020, byla vůbec poprvé v historii dražena nejvzácnější československá mince 5 Dukát 1937. V konečném výsledku dosáhla historické ceny 850 000 eur bez aukční přirážky, v přepočtu přes 21 milionu korun.

Patrik Kozlik

Podobné příspěvky

Stellantis podepsal dohodu se společností Controlled Thermal Resources

Afri

Česko-německá firma 4ISP na MSV v Brně představila novinky ze světa laserů

Afri

Falešné slevy se nevyhnuly ani letošnímu Black Friday

Afri