Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Bankovnictví je v první linii ve využívání umělé inteligence

Platformy umělé inteligence (AI) se v bankovním sektoru masivněji využívají více než deset let. České banky nejsou výjimkou, jak zaznělo na pracovní snídani společnosti SAS Institute, světového lídra v oblasti umělé inteligence, strojového učení a analýzy dat, a sdružení Czech Institute of Directors. Ve větších bankách funguje až 40 různých nástrojů, které využívají principy umělé inteligence a strojového učení. Omezujícím faktorem ještě dynamičtějšího růstu AI v tomto sektoru jsou regulace.

Omezením pro umělou inteligenci je  vysoká regulace a riziko cílených podvodů

umělá inteligence„Jednou ze stěžejních otázek současného prudkého rozvoje umělé inteligence je vysvětlitelnost. U některých typů AI nedokážeme přesně vysvětlit, jak ke svým závěrům dospěla. Došli jsme tak do stavu, kdy se uživatelé umělé inteligence musí rozhodnout mezi potenciálně výkonnější formou AI a částečnou ztrátou kontroly nad výstupy, nebo standardními modely umělé inteligence, u které výstupy dokážeme přesně vysvětlit. Stále naléhavější otázkou tedy v oblasti AI je použití různých typů modelů v různých situacích a to, kdo má zodpovědnost za rozhodování AI, uvedl Luděk Šafář, CE Presales Director, SAS Institute ČR.

Pro banky je vysvětlitelnost v rozhodování umělé inteligence zcela klíčová. Musí být regulátorovi schopny v každém okamžiku vysvětlit, proč a jak se rozhodují. Regulátor chce konsistenci v rozhodování. Určitým varováním může být negativní zkušenost z USA, kde nesprávné nasazení AI vedlo v některých případech k diskriminaci při posuzování žádostí o úvěr.

robotNicméně vývoj v oblasti umělé inteligence je tak rychlý a dopěl již do stádia, kdy se předpokládá, že na ni budeme delegovat rozhodnutí. Regulace, vysvětlitelnost a etická stránka v přístupu k AI budou důležité pro bankovnictví, zdravotnictví, veřejný sektor a další oblasti. Nulový význam bude mít ale pro podvodníky, kteří se budou snažit stále sofistikovanějšími způsoby za využití výkonné AI nezákonně obohatit.

Pokud budou lidé vystaveni cílenému podvodu s využitím AI, bude pro ně stále těžší poznat, s kým vlastně mluví, zda je to rodinný příslušník, kamarád nebo známý. Na konferenci proto mimo jiné zaznělo i varování, že pro průměrného občana bude toto riziko do budoucna růst. Proto nejenom banky všem doporučují maximální obezřetnost při nakládání s finančními prostředky, dodržovat bezpečnostní zásady a při jakýchkoli pochybnostech raději kontaktovat banku.

 O společnosti SAS

SAS Institute je světovým lídrem v oblasti analytiky a AI. V současné době používá řešení SAS více než
83 000 společností a institucí ve 147 zemích, včetně 92 společností ze 100 nejlepších podle Fortune Global 500. Společnost vznikla v 1976 a zaměstnává 14 000 lidí. SAS Institute ČR působí v České republice od roku 1992 a je lídrem na trhu v oblasti analytiky a AI. Více než 300 konzultantů a odborníků na datovou vědu vytváří a implementuje řešení SAS pro téměř 200 tuzemských klientů. Řešení jsou určena všem odvětvím ekonomiky, vč. bankovnictví, pojišťovnictví, telekomunikací, energetiky, průmyslu, obchodu, farmacie, zdravotnictví, vědy a veřejné správy. www.sas.com. 

SAS a veškeré další názvy produktů a služeb společnosti SAS Institute Inc. jsou ochranné známky společnosti SAS Institute Inc. v USA a dalších zemích. ® označuje registraci známky v USA. Jiné zde uvedené značky a názvy produktů mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.  Copyright © 2023 SAS Institute Inc. Všechna práva vyhrazena.

Milan Vodička 

Podobné příspěvky

Chcete být úspěšní? Učte se od nejlepších!

Redakce

Z čeho by měla vycházet revize EURO 7

Redakce

Startuje 18. ročník soutěží Firma roku 2023 a Živnostník roku 2023

Redakce