Singapur je již dnes známý unikátní architekturou, která kombinuje tradiční prvky velkoměsta se stromy a zelenými fasádami. Vláda má však rozsáhlé a konkrétní plány zelené budoucnosti do roku 2030 (GreenGov.SG) za účelem snížení uhlíkové stopy. Národní program udržitelného rozvoje zahrnuje cíle jako vysázení jednoho milionu stromů, zečtyřnásobení využívání solární energie nebo přechod na zelenější a udržitelnější dopravu.
DNE 9. 1. 2023 proběhla Obchodní konference s názvem
Příležitosti českých firem v Singapuru
Závěry obchodní konference Příležitosti českých firem v Singapuru s Martinem Kupkou, ministrem dopravy ČR (v Lichtenštejnském paláci dne 9. 1. 2023):
-
Martin Kupka Ministr dopravy Martin Kupka uskuteční oficiální návštěvu Singapuru a Korejské republiky (předběžně plánováno na 2. pol. dubna 2023). Pozval české firmy k účasti na této cestě.
- Podnikatelský doprovod pro ministrovu zahraniční cestu sestaví Hospodářská komora ČR společně s Česko-singapurskou obchodní komorou. Počítá se s využitím vládního speciálu.
- Návštěva ministra Martina Kupky do Singapuru bude mít slavnostní náboj, neboť půjde o první návštěvu představitele vlády po otevření Velvyslanectví ČR v Singapuru.
-
Radek Jakubský Načasování cesty je zvláště příhodné s ohledem na řadu velkých infrastrukturních projektů chystaných v Singapuru. Ministr dopravy Martin Kupka je připraven obchodní zájmy českých firem aktivně podpořit.
- Dle ministra Martina Kupky by české firmy měly věnovat pozornost např. projektu Mega Port Tuas (nový singapurský přístav) či výstavbě 5. terminálu letiště Changi; v Singapuru se nyní otevírá řada zajímavých příležitostí. Z oboru dopravy vidí potenciál ke spolupráci např. v oblasti elektromobility, autonomních vozidel, smart city čtvrtí a dopravních pater.
-
Michaela Froňková Michaela Froňková, velvyslankyně ČR v Singapuru, popsala jednání směřující k otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Singapurem. Jedná se o podstatný krok pro další rozvoj obchodní spolupráce obou zemí.
- Radek Jakubský, viceprezident Hospodářské komory ČR, vyzdvihl důležitost spolupráce obou obchodních komor a zároveň apeloval na význam přípravy firem na účast v podnikatelské misi (zejm. co se prezentačních materiálů týče).
-
Marek Libřický Marek Libřický, ředitel odboru Asie Ministerstva zahraničních věcí ČR, uvedl, že vztahy ČR a Singapuru v poslední době významně posilují, o tom svědčí i prosincové jednání premiéra Fialy se singapurským premiérem Lee.
- Obchodní konference se setkala s mimořádným zájmem ze strany podnikatelské veřejnosti, zahájení akce proběhlo za přítomnosti více než 150 zástupců českých firem. Jednalo se o historicky největší akci organizačně zajištěnou Česko-singapurskou obchodní komorou.
Zpravodaj obchodních příležitostí
Globální přístav budoucnosti najdete v Singapuru
Singapur letos na podzim představil první fázi přístavu Tuas s dlouhodobým cílem vybudovat hlavní uzel pro globální lodní průmysl. Plány na výstavbu přístavu Tuas byly zahájeny v roce 2012. Terminál v hodně 20 mld. USD má do roku 2040 odbavovat 65 milionů TEU kontejnerů ročně, tímto objemem předběhnout čínskou Šanghaj a stát se největším přístavem na světě. Přístaviště vybudované na rekultivované půdě budou obsluhovat drony a autonomní vozidla – bude se tedy jednat o plně automatizovaný přístav. Chee Hong Tat, státní ministr dopravy, řekl singapurskému Parlamentu, že zaměření na technologie je rozhodující pro konkurenceschopnost. Otevření terminálu Tuas přichází ve chvíli narušených dodavatelských řetězců, což představuje příležitost pro Singapur a celou jihovýchodní Asii. Více informací
Umělá inteligence na singapurských silnicích
Velkou ambicí Singapuru jsou autonomní vozidla, která jsou v Singapuru již několik let testována. Vyřešila by otázku udržitelnosti, bezpečnější a plynulejší dopravy i nedostatku pracovních sil. První autonomní vozidlo vyvinuté agenturou pro vědu A*STAR bylo schváleno pro testování v roce 2015, kdy několikrát svezlo např. singapurského premiéra a několik ministrů. Výzkumu a vývoji vozidel se věnují největší dvě singapurské univerzity NTU a NUS. Tým z NUS nejdříve pracoval na testování autonomních golfových vozíků, v roce 2015 se mu ale podařilo dovybavit elektrický automobil, který se stal druhým vozidlem schváleným pro testování. Na NTU fungují autonomní autobusy, které spojují studentské haly s hlavními akademickými zařízeními a denně přepraví až 300 cestujících. Dalším aktivně využívaným autonomním prostředkem je minibus na elektrický pohon s kapacitou až 10 osob, který jezdí v singapurských ikonických Gardens by the Bay. Více informací
V Singapuru porostou „smart“ stromy
Singapur patří k nejzelenějším městům na světě a své bohaté parky spravuje prostřednictvím rozsáhlého monitorovacího systému internetu věcí (IoT). Singapurský úřad pro národní parky pravidelně kontroluje stromy ve městě, aby zkontroloval jejich stabilitu, ale systém dálkového monitorování umožňuje provádět mnoho dalších úkonů z pohodlí kanceláře. Prostřednictvím digitálního dvojčete snímá body a následně využívá umělou inteligenci ke geolokaci každé rostliny. Tímto způsobem lze studovat stabilitu stromů za různých povětrnostních podmínek, zohledňovány jsou také faktory jako tloušťka dřeva nebo prostor pro kořeny. Systém je také schopný analyzovat hladinu chlorofylu a zajistit tak, aby stromy stále prospívaly. Více informací
Singapurský průlom v elektromobilitě – použitý papír v bateriích
Vědci z Nanyang Technological University Singapore (NTU) objevili jako první na světě způsob, jak přeměnit odpadní papír na součástky baterií. Papírové obaly nebo lepenka tvoří téměř 1/5 odpadu v Singapuru. Navíc ho lze recyklovat pouze čtyřikrát až šestkrát, než se stane nepoužitelným, jelikož jeho kvalita klesá. Když se dál použít nedá, spálí se a tím se uvolní skleníkové plyny. NTU našla způsob, jak papír přeměnit v uhlíkové anody – základní součást baterií. Tyto součástky jsou často vyráběny z grafitu z fosilních paliv a jeho nahrazení papírem by mohlo snížit znečištění způsobené bateriemi. Z vynálezu může mít prospěch zejména automobilový průmysl, kde s rostoucím počtem elektromobilů roste poptávka po bateriích. Více informací
Singapur jako inovační hub pro hybridní maso
V Singapuru se v roce 2023 otevře první inovační centrum na světě zaměřené na hybridní maso. Pojem hybridní maso označuje typ alternativní bílkoviny, v níž se mísí maso rostlinného původu, živočišné buňky či dokonce i řasy, aby vznikl bílkovinný produkt. Využívají se přitom optimální vlastnosti každé z alternativ masa, aby se zlepšila chuť, textura a výživová hodnota výsledného “hybridního masa”. Inovační centrum vznikne ve spolupráci nizozemské společnosti Meatable a singapurského řeznictví Love Handle, které se zabývá rostlinnou stravou. Do roku 2024 chtějí obě společnosti zařadit hybridní masové produkty na jídelníčky místních restaurací, v roce 2025 poté plánují expanzi do supermarketů. Více informací
Letíme, Siri? Vzdušná autonomní doprava již brzy v Singapuru
V příštích dvou letech má být zahájen provoz futuristických létajících taxíků v Singapuru. Letadlo bez emisí z vývoje německého start-upu Volocopter vzlétne a přistane svisle, každý autonomní elektrický taxík může přepravovat až dva cestující. První trasa leteckého taxi bude pravděpodobně turistická s výhledem na panorama Marina Bay, což poskytne singapurskému turistickému průmyslu nový impuls pro cestovní ruch. Další spojení mohou zahrnovat přeshraniční lety, aby se zlepšila regionální konektivita. Více informací
Budoucnost Singapuru je zelená
Singapur je již dnes známý unikátní architekturou, která kombinuje tradiční prvky velkoměsta se stromy a zelenými fasádami. Vláda má však rozsáhlé a konkrétní plány zelené budoucnosti do roku 2030 (GreenGov.SG) za účelem snížení uhlíkové stopy. Národní program udržitelného rozvoje zahrnuje cíle jako vysázení jednoho milionu stromů, zečtyřnásobení využívání solární energie nebo přechod na zelenější a udržitelnější dopravu. Více informací
Prezident
Česko-singapurská obchodní komora
singapore.cz