V Londýně byla dokončena přestavba bývalého sídla deníku Daily Mail s názvem The Northcliffe House. Dnes na jeho místě stojí moderní kancelářská budova, která si díky citlivě provedenému projektu zachovala i své historické prvky. Významnou roli při rekonstrukci sehrála česká firma Halla, která do Londýna dodala okolo 5 000 udržitelných svítidel. I díky ní The Northcliffe House splnil požadavky Královského institutu britských architektů a získal prestižní akreditaci dokazující jeho nadstandardně vysokou udržitelnost.
V Londýně byla dokončena přestavba budovy The Northcliffe House
Architekti vytvořili 345 míst pro cyklisty i nabíječky elektrokol
Při rekonstrukci kanceláří v historické budově se spojovalo staré s novým a projekt měl také nemalé ambice na svou udržitelnost. Během rekonstrukce objektu se mimo jiné rozšířila dvě jeho nejvyšší podlaží, čímž se jeho celková plocha zvětšila o 1 150 m² a moderní budovu mohlo doplnit několik teras a městská zeleň. Architekti ale mysleli i na zaměstnance dojíždějící do kanceláří a vytvořili pro ně zázemí, které zahrnuje prostory pro převlékání, 345 míst pro cyklisty i nabíječky elektrokol.
Společnost Halla splnila přísné technické parametry
Přesnost spojení a vizuální čistota přechodu stropu a svítidel
Modernizace londýnské budovy tedy i díky spolupráci s českou Hallou proběhla v souladu s přísnými ekologickými kritérii. Zrekonstruovaná budova splnila podmínky stanovené Královským institutem britských architektů (RIBA) ve výzvě 2030 Climate Challenge, která požaduje, aby všechny nové a dovybavené budovy dosáhly nulové uhlíkové stopy po celou dobu životnosti. Tím, že byla zachována konstrukce a fasáda objektu a zároveň byla rekonstrukcí změněna konfigurace, se navíc podařilo dosáhnout maximálního snížení emise uhlíku a dosáhnout vysoce udržitelných akreditací BREEAM
Outstanding a WELL Enabled. Takového hodnocení jako The Northcliffe House dnes dosahuje méně než 1 % všech projektů ve Velké Británii.
O Halle
Hallu založili v roce 1992 Jiří Jelínek a Karel Květoň. Od samého počátku byla firma zaměřena na aplikaci moderních technologických možností té doby k dosažení inovací v tradiční výrobě svítidel. A nadšení pro technologie sdílí dodnes – ať již jde o chytré osvětlení či tzv. Human Centric Lighting. Po více než 30 letech na trhu se nyní do řízení firmy zapojila i mladá generace akcionářů – dětí zakladatelů. Společně s novým generálním ředitelem, Lukášem Krchem, se nyní více orientují na strategické západní trhy a velké projekty. I nadále se společnost zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej svítidel s důrazem na funkčnost, techniku a design. O designových kvalitách svědčí mimo jiné zisk cen Red Dot Design Award, German Design Award, iF Design Award nebo Lighting Design Award. V současné době Halla zaměstnává více než 100 zaměstnanců. Sídlo má v Praze, výrobní závod v Novém Městě nad Metují.
O BREEAM
Building Research Establishment Environmental Assessment Method je standard postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost, který se stal praktickým měřítkem k popisu vlivu budovy na životní prostředí. Hodnocení BREEAM používá výkonnostní měřítka, která jsou stanovena podle zavedených kritérií týkajících se specifikace budovy, jejího designu, konstrukce a užívání. Použitá měřítka pak reprezentují širokou škálu kritérií a kategorií od energie po ekologii.
Jan Skalník