Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Česká svítidla rozzářila londýnskou budovu The Northcliffe House

V Londýně byla dokončena přestavba bývalého sídla deníku Daily Mail s názvem The Northcliffe House. Dnes na jeho místě stojí moderní kancelářská budova, která si díky citlivě provedenému projektu zachovala i své historické prvky. Významnou roli při rekonstrukci sehrála česká firma Halla, která do Londýna dodala okolo 5 000 udržitelných svítidel. I díky ní The Northcliffe House splnil požadavky Královského institutu britských architektů a získal prestižní akreditaci dokazující jeho nadstandardně vysokou udržitelnost.

V Londýně byla dokončena přestavba budovy The Northcliffe House

Studio John Robertson Architects nedávno dokončilo projekt The Northcliffe House, který obnášel přestavbu bývalého sídla a tiskárny deníku Daily Mail v Londýně. Budova na Tudor Street, která do konce 80. let 20. století sloužila jako průmyslová tiskárna, byla zrekonstruována tak, aby dnes ve svých sedmi patrech poskytovala 26 200 m² moderních kancelářských prostor a zároveň si zachovala své jedinečné památkové prvky, kterými je například fasáda budovy ve stylu art deco.

 

Architekti vytvořili 345 míst pro cyklisty i nabíječky elektrokol

Při rekonstrukci kanceláří v historické budově se spojovalo staré s novým a projekt měl také nemalé ambice na svou udržitelnost. Během rekonstrukce objektu se mimo jiné rozšířila dvě jeho nejvyšší podlaží, čímž se jeho celková plocha zvětšila o 1 150 m² a moderní budovu mohlo doplnit několik teras a městská zeleň. Architekti ale mysleli i na zaměstnance dojíždějící do kanceláří a vytvořili pro ně zázemí, které zahrnuje prostory pro převlékání, 345 míst pro cyklisty i nabíječky elektrokol.

Společnost Halla splnila přísné technické parametry

Na tomto velkolepém projektu spolupracoval i tuzemský výrobce osvětlení, společnost Halla. Na starost měla osvětlení celé budovy, na což padlo okolo 5 000 svítidel, která musela splnit přísné technické parametry. „Projekt si vyžádal zvýšenou kontrolu všech přípravných, logistických a výrobních procesů. Klient před odesláním první etapy vyrobených svítidel dokonce osobně přiletěl do Česka a navštívil náš výrobní areál v Novém Městě nad Metují, aby se ujistil o správném postupu výroby, perfektním stavu vyrobených svítidel, ale také speciálně upraveném balení pro převoz. I díky tomu se podařilo docílit, že ze z tolika tisíc svítidel bylo pouze 12 vadných kusů, přičemž ve všech případech šlo o závady způsobené dopravou nebo manipulací při instalaci svítidel,” popisuje Daniel Černý, člen představenstva Halla.

Přesnost spojení a vizuální čistota přechodu stropu a svítidel

Jako hlavní kancelářské osvětlení v The Northcliffe House nyní slouží kolem 4 000 svítidel Lina80, což odpovídá více než šesti kilometrům svítidel, která bylo nutno speciálně upravit pro vestavbu do kovového stropu. „Přesnost tohoto spojení a vizuální čistota přechodu stropu a svítidel byly našimi hlavními estetickými prvky při výběru světel. Kvůli extrémně vysokým požadavkům na udržitelnost celé budovy bylo navíc nutné vyvinout nový optický systém svítidel s ohledem na jejich nižší energetickou náročnost – a to nejen během provozu, ale také z pohledu použitých materiálů. U svítidel jsme nakonec dosáhli zhruba 40% úspory množství použitého hliníku,” doplňuje Daniel Černý.

Lineární svítidla v dalších prostorách doplňují i kruhová svítidla Rundo a vestavné či závěsné downlighty Ture a Ravo. Už samozřejmou funkcí je možnost stmívání svítidel jednotlivě a jejich napojení na centrální řídicí systém budovy, což přináší další provozní úspory s ohledem na pohyb a množství osob v budově.

Modernizace londýnské budovy tedy i díky spolupráci s českou Hallou proběhla v souladu s přísnými ekologickými kritérii. Zrekonstruovaná budova splnila podmínky stanovené Královským institutem britských architektů (RIBA) ve výzvě 2030 Climate Challenge, která požaduje, aby všechny nové a dovybavené budovy dosáhly nulové uhlíkové stopy po celou dobu životnosti. Tím, že byla zachována konstrukce a fasáda objektu a zároveň byla rekonstrukcí změněna konfigurace, se navíc podařilo dosáhnout maximálního snížení emise uhlíku a dosáhnout vysoce udržitelných akreditací BREEAM

Outstanding a WELL Enabled. Takového hodnocení jako The Northcliffe House dnes dosahuje méně než 1 % všech projektů ve Velké Británii.

O Halle

Hallu založili v roce 1992 Jiří Jelínek a Karel Květoň. Od samého počátku byla firma zaměřena na aplikaci moderních technologických možností té doby k dosažení inovací v tradiční výrobě svítidel. A nadšení pro technologie sdílí dodnes – ať již jde o chytré osvětlení či tzv. Human Centric Lighting. Po více než 30 letech na trhu se nyní do řízení firmy zapojila i mladá generace akcionářů – dětí zakladatelů. Společně s novým generálním ředitelem, Lukášem Krchem, se nyní více orientují na strategické západní trhy a velké projekty. I nadále se společnost zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej svítidel s důrazem na funkčnost, techniku a design. O designových kvalitách svědčí mimo jiné zisk cen Red Dot Design Award, German Design Award, iF Design Award nebo Lighting Design Award. V současné době Halla zaměstnává více než 100 zaměstnanců. Sídlo má v Praze, výrobní závod v Novém Městě nad Metují.

O BREEAM

Building Research Establishment Environmental Assessment Method je standard postupů v oblasti navrhování budov s důrazem na trvalou udržitelnost, který se stal praktickým měřítkem k popisu vlivu budovy na životní prostředí. Hodnocení BREEAM používá výkonnostní měřítka, která jsou stanovena podle zavedených kritérií týkajících se specifikace budovy, jejího designu, konstrukce a užívání. Použitá měřítka pak reprezentují širokou škálu kritérií a kategorií od energie po ekologii.

Jan Skalník

Podobné příspěvky

Kateřina Kupková je manažerem roku 2020

Redaktor J.Hampl

Společnost Livesport si pro monetizaci reklamního prostoru vybrala skupinu DIGNITY

Afri

Sportisimo expanduje na Prahu 6, otevírá tu svou novou prodejnu

Afri