Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

ČEZ se přiblížil koupi největšího distributora plynu v Česku

CEZ

Australská společnost Macquarie Asset Management se rozhodla prodat většinový podíl v největším českém distributorovi plynu, firmě GasNet. Potvrzují se tak dřívější spekulace trhu.

Australané prodávají většinový podíl 

Minulý měsíc se finanční ředitel podniku ČEZ, Martin Novák, nechal slyšet, že by získání GasNetu vytvořilo zásadní příznivé synergie s distribucí elektřiny a dalšími aktivitami, které už nyní ČEZ zajišťuje. Možné pořízení GasNetu by také hrálo do karet státu, resp. kabinetu premiéra Petra Fialy, jenž sám uvádí, že je zájmem vlády získat větší státní kontrolu nad distribucí energií v zemi.

Je tak velmi pravděpodobné, že ČEZ bude mezi uchazeči o koupi většinového podílu v GasNetu, potenciálně jej může ovládnout celý. Zbývající, menšinovou část GasNetu vlastní kanadská penzijní společnost British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners, součást německé stejnojmenné finanční skupiny.

Macquarie Asset Management, globálně největší infrastrukturní investor a součást australské finanční skupiny Macquarie Group, vlastní společně s druhým největším australským penzijním fondem, Australian Retirement Trust, společnost CGN Holdings. Ta pak ovládá 55 procent GasNetu.

 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Investiční společnost CVC kupuje výrobce destilátů Stock Spirits

Redakce

Broker Consulting zahájil spolupráci se Zásilkovnou

Redakce

Globus přesně před čtvrt stoletím postavil vůbec první hypermarket v Česku

Redakce