Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Globální firmy si loni najímaly víc Čechů než v roce 2022

Výrazný nárůst počtu Čechů, kteří byli najímáni pro práci na dálku zahraničními společnostmi, zaznamenala za loňský rok mezinárodní HR platforma Deel. Podle jejího Global Hiring Reportu stoupl počet uzavřených pracovních smluv meziročně o desítky procent. České talenty kromě tuzemských společností nejčastěji zaměstnávaly mezinárodní firmy se sídlem ve Spojených státech, Spojeném království a Německu. Naopak české firmy vyhledávaly vhodné adepty především v Gruzii, Španělsku, Spojeném království a Spojených arabských emirátech.

Nejvíc kontraktů s českými experty uzavíraly společnosti z USA, Velké Británie a Německa, vyplývá z Global Hiring Reportu mezinárodní HR platformy Deel.

„Zahraniční firmy nejčastěji v České republice poptávaly odborníky z oblasti počítačového softwaru, IT a služeb, finančních služeb, vývoje softwaru, počítačových her, marketingu a reklamy. Češi nejčastěji obsazovali pozice softwarového inženýra, datového analytika, softwarového vývojáře, produktového designéra a tutora,“ říká Liina Laas, ředitelka expanze pro střední a východní Evropu ve společnosti Deel. „Naopak české firmy se obracely do zahraničí, aby zde získaly experty na počítačový software, IT a služby, logistiku a dodavatelské řetězce, internet a polovodiče.“

Česko bylo lehce pod průměrem regionu EMEA

Nejčastěji poptávanými pozicemi v českých firmách v roce 2023 byly Software Developer, softwarový inženýr, obchodní manažer, designér a produkt manažer. Česko si v náboru talentů ze zahraničí meziročně polepšilo o trochu méně než průměr regionu EMEA. Lépe na tom bylo například Polsko nebo Izrael, hůře pak Spojené království, Německo, Finsko nebo Norsko. Polsko se z globálního hlediska stalo desátou nejvyhledávanější destinací pro žádosti o pracovní víza, a zaostalo tak o pouhé tři pozice za Německem. Nejčastěji se žádalo o pracovní víza ve Spojených arabských emirátech, Nizozemsku a Francii.

Global Hiring Report společnosti Deel rovněž zjišťoval, které aglomerace jsou neoblíbenějšími destinacemi pracovníků najímaných na dálku. V roce 2023 vedl Londýn před Torontem, San Franciscem, Buenos Aires a Madridem. Údaje vychází z více než 300 tisíc pracovních smluv uzavřených prostřednictvím HR platformy Deel u více než 20 tisíců zákazníků ze 160 zemí, ale také z více než 500 tisíc datových souborů třetích stran. Do reportu byly zařazeny země, státy a města, u nichž bylo k prosinci 2023 uzavřeno alespoň 50 pracovních smluv.

O průzkumu

Údaje společnosti Deel silně odrážejí trendy v technologiích a vzdáleném náboru talentů. Soubory dat společnosti, přestože jsou robustní a rostou (shromažďovány jsou od roku 2019), ještě nezachycují rovnoměrně demografické údaje zákazníků ve všech odvětvích. Pojmy ve zprávě jsou široce a obecně definovány takto: „Organizace“ zahrnují jakýkoli subjekt najímající pracovníky. „Spoluhráči“ a/nebo „Lidé“ označují jednotlivce najaté k výkonu práce. „Smlouvy“ se týkají počtu dohod mezi zákazníky a pracovníky. „Platby“ označují způsob odměňování pracovníků. „Výpovědi“ označují nedobrovolné ukončení zaměstnání, včetně propouštění, ukončení z konkrétního důvodu a dovolené.

O společnosti Deel

Deel je komplexní personální platforma pro globální týmy. Pomáhá společnosti zjednodušit všechny aspekty řízení mezinárodních pracovních sil, od kultury a nástupu do zaměstnání až po místní mzdy a dodržování předpisů. Deel pracuje pro nezávislé dodavatele a zaměstnance na plný úvazek ve více než 150 zemích, a to v souladu s předpisy. A nastavení zabere jen pár minut. Další informace naleznete na stránkách deel.com.  

Hana Váchalová

Podobné příspěvky

Wolt zavádí v Praze nonstop provoz, vedle restaurací nabídne „ve dne v noci” i potraviny nebo květiny

Redakce

Žabka otevřela první prodejnu v administrativní budově v pražském Chodově

Redakce

Volkswagen končí s náborem nových zaměstnanců

Redakce