Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Je nutné hájit práva podnikatelů, válce navzdory

Radomil Babek

Podnikatelé a živnostníci nežijí ve vzduchoprázdnu. Dotýká se nás nejen dění u nás, ale samozřejmě i vážné události ve světě. I my tedy s obavami sledujeme vývoj na Ukrajině, a jsem přesvědčen, že převážná většina podnikatelů a živnostníků odsuzuje ruskou agresi.

Je nutné hájit práva podnikatelů, válce navzdory prohlášení předsedy Podnikatelských odborů Radomila Bábka k válce na Ukrajině

Jsme si vědomi toho, že je to situace vážná a komplikovaná a víme, že se i naše vláda, nebo mnozí její členové, musí intenzivně věnovat tomu, jaké postoje zaujme Česká republika, jak i my odpovíme agresivnímu Putinovi, jak se pokusíme ochránit svobodný svět a způsob našeho života.

V této situaci by se nabízelo omezit jiná témata, nejednat o věcech spojených s podnikáním, protože přece válka je mnohem silnější téma. Podnikatelské odbory takto postupovat nebudou, a tady je vysvětlení proč.

Zaprvé, život se nezastavil, ekonomika musí fungovat a lidé chtějí a musí žít. Proto i my musíme dál hájit práva a zájmy občanů – podnikatelů a živnostníků.

Zadruhé, vláda dál řeší ekonomiku země, EU nezastavila Green Deal, dále se zhoršuje, a to i bez vlivu válkychtivého Ruska, naše energetická situace, dále se prohlubuje inflace (u nás více než jinde v EU). Tedy i my, Podnikatelské odbory, musíme dále pracovat tak, aby se podmínky podnikatelského prostředí už nezhoršovaly, ale naopak, aby se zlepšovaly.

Zatřetí, je třeba vzít v úvahu, že vlastně neustále jsou ve veřejném prostoru, v politice i společnosti přítomna závažná témata, problémy, které vždy odsouvaly ty „malé“ věci denní potřeby do pozadí. Měli jsme finanční a ekonomickou krizi, a pak její recidivu měli jsme českou politickou krizi a politický převrat, potom nástup tvrdé Babišovy ruky proti malým podnikatelům a živnostníkům, potom přišla ofenziva státní správy proti podnikání, její EET, kontrolní hlášení, novela daňového řádu, zaklekávání, šikanující, účelové kontroly. Nikdy nebyl ten správný čas bavit se s představiteli státu o tom, jak vrátit podnikání svobodu.

A teď je tady válka na Ukrajině, a my bychom zase měli být zdrženliví, a zase bychom měli chápat, že jsou přece důležitější věci, které je třeba řešit. A na omezení moci státu nad podnikáním dojde kdy? Kdy se budeme bavit o zrovnoprávnění vztahu státní správy a podnikatelů? Kdy zrušíme ty stovky nesmyslných podmínek, které úředníkům slouží jen k tomu, aby měli co kontrolovat a za co udělovat pokuty? Kdy začneme chránit osobní údaje podnikatelů a živnostníků, které se staly veřejným majetkem?

Podnikatelské odbory berou vážně válku, kterou rozpoutal Putin. Podnikatelské odbory podpoří každé opatření, které vrátí Rusy zpět na jejich území a které zastaví jejich agresivitu. Podnikatelské odbory však zároveň budou dál žádat, aby docházelo k zlepšování podnikatelského prostředí a postavení malých podnikatelů a živnostníků ve společnosti. Podnikatelské odbory vyzývají vládu, jednotlivé ministry, aby s námi jednali a nebrali si válku na Ukrajině za záminku odkladů jednání s námi. Podnikatelé a živnostníci jsou hybnou silou ekonomiky, tak to berte na vědomí. 

Radomil Bábek

předseda Podnikatelských odborů

Podobné příspěvky

Amerika se připravuje na dny „prezidentské” nejistoty, dolar zpevňuje

Afri

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Afri

V Praze poprvé zasedala inovační platforma na podporu podnikání

Afri