Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Kateřina Kupková je manažerem roku 2020

Soutěž Manažer roku už 28 let vyhledává a oceňuje nejlepší manažerské osobnosti, podnikatele a lídry v České republice. Po roční koronavirové odmlce se vyhlášení konalo tradičně na Žofíně. V letošním ročníku se podruhé v historii stala absolutní vítězkou žena. Národní komise udělila nejvyšší hodnocení Kateřině Kupkové, generální manažerce závodu na buničinu Lenzing Biocel Paskov. Nejlepším manažerem se stal Norbert Schellong, jenž kromě řízení Nemocnice Havířov testuje možnosti inovativní distanční medicíny.

Kateřina Kupková

Kateřina Kupková je předsedkyní představenstva a generální ředitelkou velkého průmyslového závodu Lenzing Biocel Paskov. Jeho specializací je ekologicky šetrná výroba materiálu s názvem buničina. Ta je součástí oděvních produktů, jako jsou například džíny. Pandemie podle Kateřiny Kupkové otevřela firmě nové možnosti v logistice. Vypravili i několik vlaků s buničinou do Číny. Norbert Schellong navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v Nemocnici Havířov zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry. Od roku 2015 se navíc aktivně podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny v České republice. Je členem Mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Manažer roku byl vybrán z 36 výjimečných finalistů. Vítěz se zařadí do elitní společnosti Klubu manažerů roku České manažerské asociace (ČMA), který vede profesor Vladimír Mařík z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

vítězové

V letošním roce se soutěžilo v těchto kategoriích:

  1. Manažer digitálního věku
  2. Vizionář
  3. Manažer malého a středního podniku
  4. Zahraniční manažer
  5. Mladý manažerský talent
  6. Průmysl a návazné obory
  7. Zemědělství
  8. Služby
  9. Nezisková sféra
  10. Veřejná správa

Navíc byla speciální cena od České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD) – Inovace pro udržitelný rozvoj.

V kategorii Manažer digitálního věku zvítězil Martin Cígler, CEO Solitea a. s. Vizionářem je Bc. Tomáš Vala, GŘ Siko koupelny a.s. Manažerem malého a středního podniku je Ing. Kateřina Kadlecová, CEO USPPA. Nejlepším zahraničním manažerem je Ing. BC. Vladislav Stanko, DPA, MBA, LL.M, majitel a ředitel EUROPEAN INSTITUTE OF BUSINESS AND PUBLIC EDUCATION, s.r.o. Bc. Zdeněk Vosolsobě, MBA, předseda představenstva a generální ředitel Albixon je nejlepším mladým manažerským talentem. V průmyslu a návazných oborech získala prvenství Kateřina Kupková, generální ředitelka a předsedkyně představenstva Lenzing Biocel Paskov. Kategorii zemědělství opanoval Ing. Josef Kolář, jednatel Zemspol Dešná. Ve službách dominoval Ing. Daniel Morys, ředitel a předseda představenstva Dopravní podnik Ostrava a.s. V neziskové sféře patří prvenství Ing. Norbertu Schellongovi, MPH, řediteli Nemocnice Havířov. Kategorii veřejná správa vyhrál Ing. Tomáš Kotyza, MBA, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

manazer_roku21pohled do sáluSpeciální cenu Inovace pro udržitelný rozvoj, kterou uděluje Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD), převzali autoři tří projektů. Český soběstačný dům Pavla Podruha vytvořil produkt iBatt.energy. Jedná se o světově první bateriové plug and play úložiště pro domácnosti bez vlastní fotovoltaické elektrárny. Jaroslav Ďuriš ze společnosti WERO Holding zase přišel s ostrovním řešením recyklace vody. U průmyslových zařízení dokáže recyklovat až 80 % množství a tím uspořit významné finanční prostředky. Petr Polák učinil svou společnost Visa Europe Services už v roce 2020 uhlíkově neutrální, neboť celkově přešla na elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Slavná TOP 10 letošního ročníku nenabízí pouze manažery velkých firem. Mezi nejlépe hodnocenými je kupříkladu ředitel hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Z veřejné sféry byl nejúspěšnější Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Výjimečnými ženami v TOP 10 jsou i Kateřina Kadlecová, ředitelka firmy USSPA vyrábějící luxusní domácí bazény, a Milada Měsícová, jež úspěšně vede Zemědělské družstvo Unčovice.

Norbert Schellong
Norbert Schellong

V čem je letošní ročník výjimečný? Lidé nominovali především ty, kteří v době pandemie měli zodpovědnost za bezproblémové fungování obcí. Obrovský nárůst nominací tak zaznamenala kategorie Veřejná správa. Mezi finalisty můžeme nalézt úspěšné starosty měst i tajemníky městských úřadů.

Vyhlášení výsledků soutěže Manažer roku je každým rokem prestižní událost, kde se na jednom místě scházejí manažeři napříč odvětvími, aby si společně vyměnili zkušenosti a předali své vize nastupující generaci podnikatelů. Letos toto poslání splnila souběžně probíhající konference Návrat k prosperitě, která za přítomnosti bývalých finalistů Manažera roku, profesora Vladimíra Maříka, Martina Hausenblase či Libora Witasska, nastínila vhodné cesty ekonomické transformace České republiky.

O soutěži MANAŽER ROKU

Soutěž vyhledává, hodnotí, oceňuje a propaguje nejlepší řídící pracovníky, lídry českého managementu. Její jedinečnost spočívá v tom, že vyzdvihuje manažery napříč odvětvími, profesemi a regiony. Je prezentací moderních, úspěšných metod řízení a nových trendů. Do finále se za čtvrtstoletí dostalo 1600 osobností, nejvyšším titulem Manažer/Manažerka roku bylo oceněno 65 z nich. V roce 2018 – příhodně v roce stoletého výročí založení republiky byli oceněni manažeři čtvrtstoletí. Další informace najdete na www.manazerroku.cz

O České manažerské asociaci

pohled-na-lenzing-biocel-paskov
pohled-na-lenzing-biocel-paskov

Dobrovolné nezávislé sdružení řídících pracovníků – manažerů, které se výlučně zaměřuje na manažery, podnikatele a lídry bez ohledu na profesi vzniklo v roce 1990.  Jejím posláním je, i nyní v době moderních trendů v managementu a vzniku nových profesí, propojování manažerů a rozvoj jejich odborných schopností, znalostí a dovedností. Platformu ČMA využívá 400 členů, sto členů je kolektivních. Ročně pořádá ČMA až 80 akcí, většinou v 15 regionálních a odborných klubech. Vzhledem k omezené možnosti pořádání standardních akcí, asociace založila Studio ČMA a její aktivita se tak převážně přesunula do online prostředí. ČMA je vyhlašovatelem a organizátorem soutěže MANAŽER ROKU. Je spoluzakladatelem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD). Je členem asociace manažerů CEC European Managers, která sdružuje přes milion manažerů v celé Evropě.

 Jaromír a Věra Hamplovi            Foto: Archiv ČMA

Podobné příspěvky

Udržitelné akce představují budoucnost, řešení nabízí cirkulární eventy

Redakce

PPF ztrácí hlavního stratéga a vizionáře, čelí největší výzvě ve své třicetileté historii

Redakce

Jak se Česká pošta připravuje na další lockdown?

Redakce