Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Káva na burze dramaticky zdražuje, Starbucks již připouští růst cen v kavárnách

salek s kavou

Milovníkům kávy nastávají těžké časy. Vyhledávaný nápoj v příštích měsících zdraží. O růstu cen hovoří největší světové kavárenské řetězce typu Starbucks. Nevyhne se tedy ani kavárnám v Česku.  

Káva na burze dramaticky zdražuje, Starbucks již připouští růst cen v kavárnách. Na vině je chladné počasí v Brazílii i nedostatek personálu 

StarbuckStarbucks podle dnešní zprávy Wall Street Journal předpokládá, že silné tlaky na růst cen kávy přetrvají řadu měsíců. Řetězec připouští, že bude muset s cenou pro své konečné zákazníky nahoru. Za cenovým vzestupem jsou celosvětové důvody, takže zdražování se nevyhnou ani konzumenti v ČR. Za kávu si mohou nakonec připlatit až o 25 více než ještě loni před propuknutím pandemie.  

Zatím ale dodavatelé a prodejci kávy zhusta využívají zásoby pořízené ještě za nižší ceny. Vývoj burzovně obchodované kávy typu arabica však hovoří jasně. Cena kávy poroste (viz graf níže). 

Starbucks_LogoDůvodem zdražování je předně nepříznivé počasí, které sužuje pěstitelské oblasti v Brazílii. Ta je největším světovým vývozcem kávy. Problematické počasí přetrvává už od loňska. Jedná se o suché a nyní také nezvykle chladné počasí, které ničí podstatnou část brazilské úrody kávy.  

V uvedeném zdražování oblíbeného nápoje v kavárnách se však projeví také vzestup personálních nákladů a globální přepravní krize.  

V zahraničí i v Česku čelí provozovatelé kaváren nedostatku vhodné pracovní síly. Servírky či číšníci nebo baristky a baristové dávají přednost jiným pracovním pozicím, neboť stále nemají jistotu, že zvláště nepříznivá covidová situace už nadobro odezněla a uzavírky se nevrátí. Zároveň se svět potýká po pandemii se zhoršenými podmínkami přepravy zboží, včetně kávy – a to například na trase z Asie či Jižní Ameriky do Evropy. I tato přepravní krize, daná nedostatkem lodních kontejnerů či pandemickými omezeními nakládky v přístavech, vede k nebývalému tlaku na zdražení kávy.  

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Pravděpodobnost bankrotu malých podniků narůstá

Afri

Kde získat nové kontakty, inspiraci a praktické zkušenosti?

Afri

Stavět obří skladovací haly na zemědělské půdě je šílenství

Afri