Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Musk včera zbohatl o 529 miliard korun, je z něj nejbohatší člověk novodobých dějin

Elon-Musk

Zakladatel a největší akcionář automobilky Tesla Elon Musk včera zbohatl během jediného dne o 24 miliard dolarů, v přepočtu o 529 miliard korun. Stalo se tak díky více než osmiprocentnímu vzrůstu akcií Tesly. Z Muska je tak nadále nejbohatší člověk planety, ale také novodobých dějin. Celkově jeho majetek nyní podle Bloombergu čítá 335,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 7386 miliard korun.  

Musk včera zbohatl o 529 miliard korun, je z něj nejbohatší člověk novodobých dějin, více než stokrát bohatší než Babiš. Mohl by si koupit vše, co se v Česku letos vyprodukuje 

Ministerstvo financí ČR ve své nejnovější prognóze předpokládá, že tuzemský nominální hrubý domácí produkt letos dosáhne úrovně 6048 miliard korun. Musk by si tedy mohl za svůj majetek koupit všechno zboží a služby, které se letos na území ČR vyprodukují, a ještě by mu 1338 miliard korun zbylo.  

Přitom 1338 miliard je stále přibližně 3,6násobek majetku Renáty Kellnerové. Ta je coby správkyně pozůstalosti po zesnulém Petru Kellnerovi, největším akcionáři skupiny PPF, podle letošního žebříčku časopisu Forbes společně s rodinou nejbohatším člověkem v ČR. Její majetek činí zhruba 375 miliard korun.  

Suma 1338 miliard korun je také zhruba 19násobkem majetku dosluhujícího českého premiéra Andreje Babiše, jednoho z nejbohatších Čechů. 

Celkově je Musk podle Bloombergu zhruba 105krát bohatší než Babiš.  

Posledním člověkem před Muskem, který si mohl za svůj majetek pořídit celý roční hrubý domácí produkt ČR, tedy právě veškeré zboží a služby, jež se v Česku za rok vyprodukují, byl v roce 1999 Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu. Tehdy ale Česká republika vykazovala nominálně zhruba tří- až čtyřnásobně slabší ekonomický výkon než dnes (náš hrubý domácí produkt podle dat Mezinárodního měnového fondu v roce 1999 činil 65 miliard dolarů). A Gatesovo jmění bylo tehdy navíc notně nafouknuté internetovou bublinou − po jejím prasknutí se v dalších letech propadlo i na méně než polovinu. 

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Podobné příspěvky

Logistická firma JUSDA je mezi stovkou nejlepších v ČR

Redakce

Nová posila pro firmu Clever Monitor

Redakce

Stanovisko Podnikatelských odborů ke kritické situaci trhovců ze zakázaných vánočních trhů

Redakce