Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Na středoevropský trh přichází sdílené vlastnictví rekreačních nemovitostí

Na rostoucí zájem Čechů o zahraniční nemovitosti a zároveň na jejich vysoké ceny reaguje společnost Tuseca, která vstupuje do regionu střední Evropy s modelem „fractional ownership” neboli podílového spoluvlastnictví a umožňuje zájemcům o rekreační nemovitost sdílet pořizovací i provozní náklady s dalšími spolumajiteli.

Sdílené vlastnictví rekreačních nemovitostí

Jedná se o formu spoluvlastnění prémiové rekreační nemovitosti, kterou její spolumajitel či spolumajitelka může využívat s ohledem na výši svého podílu. Model oblíbený zejména v USA a v západní Evropě přináší snazší dostupnost a celoroční využití dražších nemovitostí, úsporu nákladů na pořízení i provoz nemovitosti, a kromě rekreačního využití i investiční příležitost. Vlastník podílu totiž profituje z růstu ceny nemovitosti nebo i z výnosů z pronájmu.

Většina vlastníků využívá své prázdninové nemovitosti pouze několik týdnů ročně, v průměru 8-10. Někteří vlastníci své nemovitosti ještě pronajímají, nicméně po zbytek roku jsou domy prázdné, je to dlouhodobě průměrně 50 % až 80 % v průběhu roku v závislosti na oblasti. Tuseca nabízí efektivní model, ve kterém každý spoluvlastník může v nemovitosti strávit 6 až 24 týdnů s ohledem na výši jeho podílu. Neplatí tak za prázdný dům. Jediným dodatečným nákladem jsou provozní poplatky, které se navíc spravedlivě rozdělí mezi ostatní spoluvlastníky. Oproti pronájmu se mu navíc finance uložené v jeho nemovitosti přirozeně zhodnocují růstem její ceny,“ vysvětluje Tomáš Dočekal, CEO platformy Tuseca.

Každá z těchto nemovitostí může mít až 8 spoluvlastníků, ti mají podíl v rakouské společnosti (GmbH & Co. KG), která zastupuje vlastníky a nemovitost spravuje. „Jedná se o optimální, prověřený a bezpečný způsob, který je využíván například v Německu nebo Rakousku, na obdobném principu funguje ale například i úspěšná americká společnost Pacaso, která je průkopníkem tohoto modelu,“ doplňuje Tomáš Dočekal.

Ceny nemovitostí se významně liší v závislosti na lokalitě: Exkluzivní destinace si drží ceny vysoko

Ceny zahraničních nemovitostí se i nadále drží vysoko, pouze tempo jejich růstu je v porovnání s předchozími kvartály a například i s tempem růstu v České republice pomalejší.

Po přijetí eura růst cen například v Chorvatsku poměrně zpomalil, stejně jako ve Španělsku, nebo například v Bulharsku, kde se uvolnilo několik projektů díky chybějící ruské klientele. Nikdy ale nelze mluvit o poklesu. Tento trend platí právě pro turisticky atraktivní lokality a tolikrát zmiňovaný pokles cen se týká rezidenčních nemovitostí, a to jak second handů, tak developmentu, například v Německu jde o až 30% pokles,” komentuje trend Tomáš Jelínek, generální ředitel Century 21 pro Českou republiku.

Například na pobřeží Jaderského moře, vyhledávané dovolenkové oblasti Čechů, vzrostly v roce 2022 meziroční ceny přibližně o 12 % (ve zmiňovaném Chorvatsku se podle dat Century 21 nemovitosti pohybují od 3 000 EUR), byť samotné tempo růstu cen spíše stagnuje. Podobně jako ve Španělsku, kde jsou aktuální dubnové ceny nemovitostí v meziročním srovnání vyšší o 7,3 %. Regionální rozdíly jsou ale ve vybraných zemích významné.

Obecná statistická tržní data berou v úvahu celý trh, v žádaných lokalitách blízko moře či sjezdovek se situace diametrálně liší – ceny jsou stále vysoké a nadále rostou,” doplňuje Tomáš Dočekal.   

I proto je model spoluvlastnění stále relevantnější. Pořizovací i provozní náklady je díky němu možné rozdělit mezi až 8 lidí, z investičního pohledu lze navíc očekávat další růst, tedy i růst hodnoty podílu. „Aktuální situace na trhu modelu spoluvlastnění a obecně sdílené ekonomice nahrává. Kupní síla i zájem o nemovitosti je vysoký, vzhledem k inflaci, vysokým cenám i úrokovým sazbám však mají lidé tendenci jakékoliv riziko diverzifikovat, což díky tomuto modelu můžeme nabídnout,“ uzavírá Tomáš Dočekal.

Společnost spolupracuje s nejznámějšími globálními i českými realitními společnostmi jako Sotheby’s, Century 21 či REMAX, díky nimž má přístup k nejzajímavějším realitním projektům.

Tuseca zpřístupňuje nemovitosti u moře i na horách více lidem díky možnosti podílového vlastnictví

Tuseca je současně první společností v České republice, která tuto možnost nabízí u nemovitostí i v dalších evropských destinacích, například v Rakousku, Chorvatsku, Itálii, Španělsku, Maďarsku, Slovensku, SAE ale i v České republice.

*Zdroj dat:

O společnosti:

Tuseca je unikátní platforma, která vznikla v roce 2022 využívající model „fractional ownership”, podílové spoluvlastnictví nemovitosti. Tento model umožňuje zájemcům o rekreační nemovitost sdílet pořizovací i provozní náklady s dalšími až sedmi spolumajiteli. Tuseca aktuálně působí na trzích v Rakousku, Chorvatsku, Itálii, Španělsku, Maďarsku, Slovensku, SAE ale i v České republice. V regionu CEE spolupracuje s desítkami významných realitních kanceláří jako je CENTURY 21, Sotheby’s, Christie či RE/MAX. Více na: www.tuseca.com

 Nina Černá

Podobné příspěvky

Krach Wirecardu je selháním regulace

Redakce

Česká pošta zruší přes dva tisíce pracovních míst

Redakce

Společnost ezConvey spustila ryze českou aplikaci Podpisovna

Redakce