Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Nebankovní financování ve výši 164 miliard korun pomohlo firmám a podnikatelům

Společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v roce 2022 podnikatelům a spotřebitelům financování v celkovém objemu 163,6 miliardy Kč, meziročně o 7,5 procenta více. Jedná se o srovnatelný výsledek s rokem 2018, kdy bylo dosaženo nejvyššího objemu financování od období ekonomické krize v roce 2008. Vedle úvěrových a leasingových produktů se dařilo zejména faktoringu, který dosáhl nového historického rekordu.

Nebankovní financování vloni vyrostlo na 164 miliard korun, pomohlo zejména firmám a podnikatelům

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 38 členských společností ze sektoru nebankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují 88 % trhu, u spotřebitelského financování je to 87 % trhu. U faktoringu dokonce 97 % trhu.

Auta na náplavcePoskytovatelé úvěrů, leasingu a faktoringu pomohli finančními produkty projít svým klientům obtížným rokem 2022. Vysoký objem poskytnutých finančních prostředků sloužil nejen k podpoře dlouhodobých investičních záměrů domácností a k provoznímu financování podnikatelů, ale také k investicím do důležitých strukturálních změn české ekonomiky,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Přestože vnější vlivy výrazně dusily českou ekonomiku i domácnosti, trh specializovaného financování reprezentovaný členskými společnostmi ČLFA má za sebou úspěšný rok 2022. Ještě lepším výsledkům zabránily potíže v automobilovém sektoru, který se stále potýkal s omezenou dostupností nových vozů v tuzemských autosalonech.

Pražské obchodní domy RegataČeská ekonomika bude i v letošním roce pod velkým tlakem. I přesto jsou členské společnosti ČLFA připraveny dostupným financováním podporovat své klienty při realizaci důležitých investic v oblasti udržitelnosti a dekarbonizace, úspor energií a budování obnovitelných zdrojů energie, nebo se podílet na rozvoji elektromobility a související infrastruktury. Malé a střední podniky pak mohou počítat se zlepšením provozního financování díky dostupným produktům faktoringových společností,“ doplnila Jana Hanušová.  

Vývoj trhu specializovaného financování v ČR

Celkový objem nebankovního financování firem a domácností realizovaný členskými společnostmi ČLFA se v roce 2022 zvýšil o 7,5 % na 163,6 mld. korun. Na financování firemních investic a provozu připadlo 135,8 miliardy korun (+6,7 %), zbývajících 27,8 miliardy (+11,4 %) připadlo na úvěry a leasing pro spotřebitele. Souhrnné pohledávky členů ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly ke konci roku 263,3 miliardy korun. V porovnání s koncem roku 2021 se tak zvýšily o 6,1 %.

Hodnota pohledávek postoupených podnikateli v rámci faktoringu loni dosáhla 286 mld. korun, v porovnání s rokem 2021 se zvýšila o 22 %. Výše prostředků poskytnutých klientům v rámci faktoringu meziročně stoupla o 2,2 % na 31,1 mld. korun.

Na financování silničních dopravních prostředků poskytli členové ČLFA 71 miliard korun, o 2 % více než v roce 2021. Z toho 28,3 mld. korun bylo určeno na pořízení 48 155 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo v roce 2022 financováno 25,1 % všech nových osobních automobilů prvně registrovaných v České republice.

Rozložení prostředků poskytnutých v roce 2022 (srovnání s rokem 2021)

celkový objem v mld. Kč

(2022)

celkový objem v mld. Kč

(2021)

změna v %
 

financování podnikatelských investic

(finanční a operativní leasing,

podnikatelské úvěry, leasing nemovitostí)

104,72 96,84 +8,1 %
 

financování firemního provozu

(faktoring)

31,11 30,44 +2,2 %
 

financování domácností

(spotřebitelské úvěry,

spotřebitelský leasing)

27,80 24,96 +11,4 %
 

CELKEM

163,63 152,24 +7,5 %

Pozn.: Údaje za faktoring poskytla Asociace faktoringových společností České republiky.

 

O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoring. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 38 členů. Více na: http://www.clfa.cz/

Miroslav Beneš

 

Podobné příspěvky

CzechInvest podpořil v roce 2021 dvojnásobek investičních projektů

Redakce

Česká pošta letos cílí na ztrátu 800 milionů korun, uvedl ředitel Knap

Redakce

PPF ztrácí hlavního stratéga a vizionáře, čelí největší výzvě ve své třicetileté historii

Redakce