Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA) před nedávnem představilo závěry studie, ve které se zabývalo dopadem regulace hazardu ve třech z největších krajských měst. Pro Brno, Ostravu i České Budějovice platí, že se v boji s hazardem rozhodly vydat tou nejpřísnější cestou – zvolily model nulové tolerance, která v důsledku znamená absolutní zákaz technických her na jejich území. To je bezpochyby vznešený a ambiciózní cíl, jakkoliv diskutabilní, vezmeme-li v potaz, že místní regulace nijak nepostihuje dynamicky rostoucí on-line hraní.
Jeden by si tedy řekl, že se tato města ke svému kroku odhodlala na základě monitoringu lokální situace a úspěšný dopad svých kroků nadále sleduje a sbírá data o efektivitě své zvolené politiky. Studie CETA ukázala ale naprostý opak.
Autoři analýzy tak pregnantně konstatují, že místo datové a exaktní analýzy dopadů místní regulace mohli tak akorát analyzovat subjektivní dojmy a čistě politické interpretace přijatých regulací postavené na emocích. V takové situaci je nezbytné sledovat trendy a ty neúprosně dokládají, že ani Brno, ani Ostrava, ani České Budějovice nejsou ani po zavedení nulové tolerance prosty hazardu. To dává smysl z hlediska ekonomického chování trhu. Násilným omezováním trhu na straně nabídky jen vytvoříte přetlak na straně poptávky. A konkrétně u hráčů hazardních her to znamená zvýšený zájem o dostupné alternativy.
Musíme se proto ptát – mají opravdu podobná regulační opatření na úrovni města a obcí smysl, pokud samosprávy nejsou schopny či ochotny vynaložit na jejich přípravu a vyhodnocování dostatečné kapacity? Analytici CETA upozorňují, že je to v tomto případě něco za něco. V případě nulové tolerance technické hry se města vzdávají zcela podílu na daňových výnosech z hazardních her. A v tom případě by i rozpočtová odpovědnost měla stát na jasných datech efektivity a přínosech přijímané regulace.
Z pohledu ekonomického je pak značně diskutabilní představa, že poptávka zmizí snížením nabídky. V Ostravě je land-based hazard podle oficiálních čísel na postupném ústupu, podle dat Celní správy ČR je ale přitom Moravskoslezský kraj jako takový největší líhní nelegálních heren a tzv. kvízomatů. Černý trh není ovšem jediným substitutem, kterého hráči využívají. Někteří vyjíždějí mimo intravilán obce a navštěvují příměstské herny a kasina, jiní se přesouvají do online provozoven. To je patrné z volně dostupných dat a celostátních i celosvětových trendů. Ani v tomto případě totiž data nemají k dispozici přímo dotčené obce, což mimo jiné nasvědčuje, že při přijímání nulové tolerance nebyly tyto možnosti ani zvažovány jako možný problém do budoucna.
Autor: Stanislav Procházka