Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Pro malé a střední podnikání v ČR nastaly těžké časy

manager

Pro malé a střední podnikání v ČR nastaly těžké časy. Nejdřív covidová opatření, pak skokový růst cen energií, v poslední době třeba ne právě citlivé zavádění povinných datových schránek: To vše postupně vedlo k vracení živnostenských listů ve velkém a ke krachům těch, kdo podnikali ve větším měřítku a zaměstnávali další lidi. Jinde v EU – sousední Německo s jeho silnou ekonomikou nevyjímaje – přitom není situace o nic lepší.

Evropou se valí vlna krachů firem. Německá vláda jim chce snížit daně, naše naopak víc „naložit“

Podle údajů Eurostatu dramaticky narůstá počet bankrotů v celé EU,“ říká Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Nejhorší situace je podle něj v segmentu ubytování a pohostinství, dopravy a skladování.

„To bohužel odpovídá i situaci v České republice, konstatuje Jaroš. Upozorňuje také na slova Markuse Jergera, předsedy německého Federálního sdružení malých a středních podniků (BVMW) a zároveň viceprezidenta evropské asociace malých a středních podniků (CEA-PME), jejímž členem je i AMSP ČR: „Jerger zdůraznil důležitost podpory malých a středních podniků (MSP) a komplexního reformního programu s cílem posílit je a nastavit směr pro úspěšnou budoucnost.“

MSP v Německu, stejně jako v dalších zemích – ČR nevyjímaje – tvoří páteř ekonomiky a nyní potřebují podporu, aby tuto těžkou dobu ustály. AMSP ČR ostatně svůj hlavní letošní projekt pojmenovala už před časem velmi přiléhavě „Rok udržení podnikání 2023“.

Zatímco ale Němci intenzivně pracují na řešení podpory MSP a ve hře je i snižování daní, u nás se diskutuje o zvyšování odvodů pro živnostníky,“ připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

„V ČR se tak zdá, že jdeme opačnou cestou  kromě zvyšování daní také obří administrativní zátěže podnikatelů, která navzdory všem předchozím slibům politiků stále představuje zhruba 270 hodin ročně. Nyní je nezbytně nutné si připustit fakta a podle nich přehodnotit postoj k hospodářským strategiím,“ dodává Dobrovolný.

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově. www.amsp.cz .

TZ AMSP / 

Podobné příspěvky

Herní průmysl společně připravuje Týden zodpovědného hraní. Poradí, jak hrát bezpečně

Aleš Fritscher

Evropa má nové lídry ve snižování uhlíkové stopy

Aleš Fritscher

V Praze zvítězila průmyslová automatizace a výroba marmelád

Aleš Fritscher