Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Ekonomika

Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků, ale dovoz robotů a modernizace výroby

Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka se chystá do Mongolska lobovat i za to, aby v Česku pracovalo více lidí odtamtud. Zároveň vláda, jejíž je členem, hlásá, že chce české hospodářství modernizovat, aby se vymanilo z pasti středně rozvinuté ekonomiky.

Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků ze zemí typu Mongolska, ale dovoz robotů a modernizace výroby. Potvrzují to nová dánská data

Oba cíle jsou do značné míry neslučitelné.

Buď tu budeme mít více Mongolů, nebo se firmy nakonec naučí bez nich obejít a budeme tu mít více robotů. Roboti přitom nebudou brát Čechům práci, jak se před lety tradovalo, ale naopak pomohou českému průmyslu zajistit vyšší přidanou hodnotu. Zvýšení přidané hodnoty pramení ze spojení poměrně kvalifikované pracovní síly se pokročilými technologiemi právě typu robotů, nikoli z dovozu levné, málo kvalifikované pracovní síly, ještě k tomu z poměrně vzdálených civilizačních okruhů.

S růstem přidané hodnoty porostou i české mzdy. Vlastně právě růst přidané hodnoty představuje ten zcela stěžejní předpoklad růstu českých mezd.

Pokud tedy ovšem dá Česko přednost Mongolům před roboty, mzdy zůstanou nízké nejen málo kvalifikovaným Mongolům, ale s nimi i Čechům. Firmy a podniky nebudou nuceny k modernizaci, když budou mít po ruce laciné pracovníky z Asie. Pokud práci jednoho robota zastanou třeba čtyři asijští, a ti budou levně k dispozici, firma či podnik upřednostní právě je a peníze ušetřené na investici do modernizace rozdělí ve formě zisku mezi své majitele, akcionáře či management.

Vskutku, jsme na křižovatce. Tak se tentokrát rozhodněme správně.

robotA nejde o dojmologii. Například data z Dánska z let 1995 až 2019 (viz studie zde) potvrzují, že dilema „robot vs. Mongol“ je reálné: čím více Česko doveze Mongolů, Filipínců a dalších poměrně málo kvalifikovaných pracovníků, tím déle zůstanou mzdy Čechům nízké, neb tím dále bude Česko uvízlé v pasti středně rozvinuté ekonomiky. „…vyšší podíl migrantů v dané oblasti způsobuje na příslušné firemní nižší snížení objemu dovážených robotů,“ konstatují autoři studie „Automation and Low-Skill Labor“, Katja Mannová a Dario Pozzoli z Kodaňské obchodní školy.

Naopak, čím více budeme před Mongoly upřednostňovat roboty, tím spíše mzdy Čechům porostou a tím spíše a rychleji se vymaníme z pasti středně rozvinuté ekonomiky.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Benzín tento týden zdražuje nejrychleji od srpna 2012

Afri

AUTOSHOW PRAHA 2020 úspěšně prověřila připravenost veletrhů v PVA

Afri

Bitcoin teď poprvé stojí víc než 50 tisíc dolarů, díky Elonu Muskovi i Mastercardu 

Afri