Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Výročí

Sklárna Rückl již 120 let přináší to nejlepší z české sklářské kultury a historie

sklarna nizbor

Sklárna se nachází v Nižboru ve Středočeském kraji, v malebném údolí řeky Berounky. Sklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století. První stabilní sklářská huť, která nesla rodinné jméno, se usídlila v Cyranově Wostrově v roce 1846 díky přičinění Jana Rückla. Společně s tímto datem byly položeny základy budoucího sklářského impéria, které už své vášně navždy spojilo s několika místy na českém území. 

Sklárna s tradicí prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846

Rückl se skrze renesanci českého ručně broušeného křišťálu zasazuje o návrat špičkového designu, kvality a noblesy do výjimečných i každodenních okamžiků. Dopřejte si je i vy a vyberte si sklenice, karafy, vázy a další křišťálové doplňky precizně zpracované našimi sklářskými mistry.

Oslava 120 let sklárny Rückl

Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, jejíž tradice sahá až do roku 1846.

Zážitkové exkurze

Během komentovaných prohlídek sklárny Rückl máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je vysvětlen a představen, stejně jako umění ručního foukání, proces kontroly kvality a řemeslné mistrovství našich brusičů.

Kormě komentované prohlídky, která je součástí, v naší sklárně můžete tvořit. Během zážitku v brusírně si na některém z našich výrobků vyzkoušíte řemeslo brusiče a svůj originální výrobek si jako suvenýr poté odnesete domů. Druh výrobku je závislý na výrobě v naší sklárně v době konání exkurze. Obvykle se jedná o skleničku. Chcete-li na vlastní kůži zažít foukání skla, naše sklárna vám to po dohodě v předem domluvený čas umožní. Vstoupíte tak na huť, tzv. verštat, nahlédnete do pece a pomocí sklářské píšťaly fouknete do masy horkého skla pod vedením zkušeného mistra skláře. Případně také vytvoříte vlastní výrobek. 

Příběh dávného sklářského rodu Rücklů

Založení sklárny v Nižboru

Po etablování menších rodinných skláren v Cyranově Wostrově, Včelničce a Skalici u České Lípy se v roce 1903 Antonín Rückl rozhodl na zelené louce postavit sklárnu v Nižboru, v bezprostřední blízkosti právě vzniklé železnice z Prahy do Rakovníka.

První polovina 20. století

Velkou zkouškou pro rodinnou společnost bylo období světových válek. Sklárnám se podařilo těžké časy přestát především díky obratnosti a diplomacii Antonína Rückla, kterému se v době, kdy většina mužů odcházela na frontu, podařilo udržet výrobu v chodu. Zakázka na výrobu skleniček, určených pro čištění benzínu v karburátorech letadel Messerschmitt, zajistila mužům nejen ochranu před odchodem do války, stěhováním na neznámé území za hranicemi, ale i ulehčila rodinným rozpočtům v nelehkých časech. 

Zlatá léta

Skutečná zlatá éra nastala v období mezi dvěma světovými konflikty, kdy se v roce 1921 z rodinných skláren stala akciová společnost a pozornost se zaměřila na rozšiřování a inovace. V tomto čase se všechny společnosti Rückl pyšnily tisícovkou zaměstnanců, sklady v hlavním městě a zastoupením po celém světě od Belgie a Anglie až po Indii nebo Damašek.

Kromě technologického pokroku se sklárna soustředila i na vývoj v oblasti designu a navázala spolupráci s předními českými sklářskými výtvarníky, jakými byli Ludvika Smrčková či profesor Josef Drahoňovský. Úspěch slavili s exkluzivní broušenou vázou pro pana prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, ale i na sklářské výstavě v Paříži, odkud si za své produkty v roce 1935 přivezli ocenění Grand Prix.

Hořkosladký návrat

Po dlouhém čase v odloučení konečně přišel rok 1989 a s ním i mnohá očekávání, z revoluční euforie ale rodinu Rücklů rychle vytrhla zamítnutá restituční žádost. A tak jedinou možností, jak sklárnu navrátit do rukou majitelů, zůstala jeho koupě. „Tatínek mi kladl na srdce, ať si koupi dobře rozmyslím, protože nejde pouze o sklárnu jako takovou, ale také o péči a závazek vůči sklářům a jejich rodinám, které k  tomu neoddělitelně patří,“ vzpomíná na polistopadové události pokračovatel tradice rodu a  pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl, kterého ke sklářství přitáhly nejen geny, ale i vzdělání ve sklářských technologiích. Vyhospodařenou nižborskou sklárnu v roce 1992 získal od státu za třicet pět milionů korun a první renovace mohly začít.

Bere si to nejlepší ze staletími prověřených sklářských postupů a posouvá je na další úroveň. Historické dekory z rodinného archivu tak ožívají v krajinách moderních tvarů a pastelových odstínů a vyprávějí příběh dávného sklářského rodu Rücklů, který u nás nemá obdoby.

Nadčasový symbol čápa

V roce 2017 došlo v nižborské sklárně k velkým změnám. S novým majitelem Martinem Wichterlem a s novou uměleckou direkcí Ronyho Plesla došlo i na nové logo. Redesign loga byl motivován především snahou zachovat ducha a příběh původní ochranné známky z roku 1891, na které čáp otevírá lékárenský flakon, a zároveň dosáhnout současných nároků na maximální čitelnost i při malých velikostech. Punc čápa tak zůstává i nadále zárukou nejvyšší kvality českého skla.

https://www.ruckl.com/

Podobné příspěvky

Vzácná tekutina, bez které bychom nemohli žít

Afri

Startupy využily pandemii k přípravě na další expanzi. Za hranice by jim mohla pomoci business víza

Afri

Obchody, restaurace či kadeřnictví dnes otevírají

Afri