Sklárna se nachází v Nižboru ve Středočeském kraji, v malebném údolí řeky Berounky.Sklářský rod Rücklů přišel do Čech na přelomu 17. a 18. století. První stabilní sklářská huť, která nesla rodinné jméno, se usídlila v Cyranově Wostrově v roce 1846 díky přičinění Jana Rückla. Společně s tímto datem byly položeny základy budoucího sklářského impéria, které už své vášně navždy spojilo s několika místy na českém území.
Sklárna s tradicí prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846
Rückl se skrze renesanci českého ručně broušeného křišťálu zasazuje o návrat špičkového designu, kvality a noblesy do výjimečných i každodenních okamžiků. Dopřejte si je i vy a vyberte si sklenice, karafy, vázy a další křišťálové doplňky precizně zpracované našimi sklářskými mistry.
Oslava 120 let sklárny Rückl
Nahlédněte do světa unikátní výroby tradičního ručně broušeného českého křišťálu a tvořte spolu s mistry ve sklárně Rückl, jejíž tradice sahá až do roku 1846.
Zážitkové exkurze
Během komentovaných prohlídek sklárny Rückl máte možnost spatřit jednotlivé fáze a tradiční techniky výroby skla. Každý z jednotlivých kroků výroby křišťálu je vysvětlen a představen, stejně jako umění ručního foukání, proces kontroly kvality a řemeslné mistrovství našich brusičů.
Kormě komentované prohlídky, která je součástí, v naší sklárně můžete tvořit. Během zážitku v brusírně si na některém z našich výrobků vyzkoušíte řemeslo brusiče a svůj originální výrobek si jako suvenýr poté odnesete domů. Druh výrobku je závislý na výrobě v naší sklárně v době konání exkurze. Obvykle se jedná o skleničku. Chcete-li na vlastní kůži zažít foukání skla, naše sklárna vám to po dohodě v předem domluvený čas umožní. Vstoupíte tak na huť, tzv. verštat, nahlédnete do pece a pomocí sklářské píšťaly fouknete do masy horkého skla pod vedením zkušeného mistra skláře. Případně také vytvoříte vlastní výrobek.
Příběh dávného sklářského rodu Rücklů
Založení sklárny v Nižboru
Po etablování menších rodinných skláren v Cyranově Wostrově, Včelničce a Skalici u České Lípy se v roce 1903 Antonín Rückl rozhodl na zelené louce postavit sklárnu v Nižboru, v bezprostřední blízkosti právě vzniklé železnice z Prahy do Rakovníka.
První polovina 20. století
Velkou zkouškou pro rodinnou společnost bylo období světových válek. Sklárnám se podařilo těžké časy přestát především díky obratnosti a diplomacii Antonína Rückla, kterému se v době, kdy většina mužů odcházela na frontu, podařilo udržet výrobu v chodu. Zakázka na výrobu skleniček, určených pro čištění benzínu v karburátorech letadel Messerschmitt, zajistila mužům nejen ochranu před odchodem do války, stěhováním na neznámé území za hranicemi, ale i ulehčila rodinným rozpočtům v nelehkých časech.
Zlatá léta
Skutečná zlatá éra nastala v období mezi dvěma světovými konflikty, kdy se v roce 1921 z rodinných skláren stala akciová společnost a pozornost se zaměřila na rozšiřování a inovace. V tomto čase se všechny společnosti Rückl pyšnily tisícovkou zaměstnanců, sklady v hlavním městě a zastoupením po celém světě od Belgie a Anglie až po Indii nebo Damašek.
Kromě technologického pokroku se sklárna soustředila i na vývoj v oblasti designu a navázala spolupráci s předními českými sklářskými výtvarníky, jakými byli Ludvika Smrčková či profesor Josef Drahoňovský. Úspěch slavili s exkluzivní broušenou vázou pro pana prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, ale i na sklářské výstavě v Paříži, odkud si za své produkty v roce 1935 přivezli ocenění Grand Prix.
Hořkosladký návrat
Po dlouhém čase v odloučení konečně přišel rok 1989 a s ním i mnohá očekávání, z revoluční euforie ale rodinu Rücklů rychle vytrhla zamítnutá restituční žádost.A tak jedinou možností, jak sklárnu navrátit do rukou majitelů, zůstala jeho koupě. „Tatínek mi kladl na srdce, ať si koupi dobře rozmyslím, protože nejde pouze o sklárnu jako takovou, ale také o péčiazávazek vůči sklářům a jejich rodinám, které k tomu neoddělitelně patří,“ vzpomíná na polistopadové události pokračovatel tradice rodu a pravnuk prvního z majitelů Jiří Rückl, kterého ke sklářství přitáhly nejen geny, ale i vzdělání ve sklářských technologiích. Vyhospodařenou nižborskou sklárnu v roce 1992 získal od státu za třicet pět milionů korun a první renovace mohly začít.
Bere si to nejlepší ze staletími prověřených sklářských postupů a posouvá je na další úroveň. Historické dekory z rodinného archivu tak ožívají v krajinách moderních tvarů a pastelových odstínů a vyprávějí příběh dávného sklářského rodu Rücklů, který u nás nemá obdoby.
Nadčasový symbol čápa
V roce 2017 došlo v nižborské sklárně k velkým změnám. S novým majitelem Martinem Wichterlem a s novou uměleckou direkcí Ronyho Plesla došlo i na nové logo. Redesign loga byl motivován především snahou zachovat ducha a příběh původní ochranné známky z roku 1891, na které čáp otevírá lékárenský flakon, a zároveň dosáhnout současných nároků na maximální čitelnost i při malých velikostech. Punc čápa tak zůstává i nadále zárukou nejvyšší kvality českého skla.