Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Stellantis podepsal dohodu se společností Controlled Thermal Resources

Stellantis

Stellantis N.V.a Controlled Thermal Resources Ltd (CTR) podepsaly závaznou dohodu o dodávkách hydroxidu lithného pro baterie určené pro elektrifikované vozy skupiny Stellantis vyráběné v Severní Americe.

Projekt Hell’s Kitchen společnosti CTR v kalifornském okrese Imperial County bude získávat lithium k výrobě hydroxidu lithného pro baterie integrovaným uzavřeným procesem z geotermálních solanek s využitím obnovitelné energie a páry. Díky tomu není třeba používat odpařovací solné nádrže, povrchové doly ani fosilní paliva.

Dohodu o dodávkách nízkoemisního lithia pro výrobu elektromobilů v Severní Americe

  • Dohoda zvyšuje objem dekarbonizovaných dodávek suroviny, která je pro výrobu elektrifikovaných vozů skupiny Stellantis klíčová.
  • Udržitelný hydroxid lithný podporuje ambiciózní produktovou strategii skupiny Stellantis v USA, kde bude do roku 2030 uvedeno na trh více než 25 nových bateriových elektromobilů (BEV). Podíl BEV na celkových prodejích vozů koncernu Stellantis by zde měl v roce 2030 dosáhnout 50 %.
  • Tato závazná dohoda o dodávkách stanoví nové měřítko udržitelnosti pro dodavatelský řetězec baterií v USA.

V souvislosti s naším bojem proti globálnímu oteplování je pro podporu našich odvážných elektrifikačních ambicí posílení dodavatelského řetězce při výrobě elektromobilů naprosto zásadní,“ prohlásil Carlos Tavares, generální ředitel skupiny Stellantis. „Bezuhlíkový, robustní a konkurenceschopný dodavatelský řetězec lithia od různých partnerů z celého světa nám umožní plnit naše závazky v oblasti odpovědné výroby elektromobilů.“

Tato konečná dohoda o dodávkách se skupinou Stellantis stanovuje nové měřítko pro americký automobilový průmysl,“ uvedl Rod Colwell, generální ředitel společnosti CTR. „Zajištění výroby čistého lithia z obnovitelných zdrojů pomáhá zvýšit dekarbonizaci dodavatelského řetězce baterií, díky čemuž můžeme uvádět na trh šetrnější vozy s menším dopadem na životní prostředí. Věříme, že tato spolupráce se skupinou Stellantis bude pevný a úspěšná.“

Společnost CTR bude po dobu deseti let trvání dohody dodávat skupině Stellantis až 25 000 tun hydroxidu lithného ročně. Koncern Stellantis oznámil na konci roku 2021 podobnou dohodu o dodávkách na podporu výroby svých vozů v Evropě.

Skupina Stellantis v rámci svého strategického plánu Dare Forward 2030 oznámila, že hodlá do roku 2030 po celém světě prodávat pět milionů vozů BEV ročně, přičemž v Evropě půjde o 100 % osobních vozů na elektrický pohon a v Severní Americe o 50 % osobních vozů a pick-upů. Stellantis také plánuje zvýšit plánovanou kapacitu baterií o 140 GWh na přibližně 400 GWh, přičemž plánuje postavit pět giga továren v Evropě a Severní Americe a uzavřít další smlouvy na dodávky.

Společnost CTR bude v kalifornském okrese Imperial County vyrábět hydroxid lithný a uhličitan lithný pro baterie a produkovat geotermální energii s výrobní kapacitou přesahující 300 000 tun ročně.

Stellantis

Stellantis (NYSE / MTA / Euronext Paris: STLA) je jedním z předních světových výrobců automobilů a poskytovatelů mobility. Naše značky Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS Automobiles, Fiat, Jeep®, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, Vauxhall, Free2move a Leasys jsou ikonické a nesou v sobě bohatou historii. Jejich inovativní produkty a služby jsou prodchnuty vášní vizionářů, kteří je založili, i nadšením dnešních zákazníků. Díky naší rozmanitosti jsme lídrem v oblasti mobility zítřka. Stellantis usiluje o to být nejlepší, nikoliv největší společností v oblasti udržitelných technologií mobility a zároveň vytvářet ještě větší přidanou hodnotu pro všechny zúčastněné strany a komunity, v nichž působí. Více informací naleznete na http://www.stellantis.com/fr.

CTR

Controlled Thermal Resources Limited („CTR“) se prostřednictvím svých projektových společností specializuje na výrobu lithia a obnovitelné energie a její projekty v USA jsou již v pokročilé fázi realizace. Vedoucí tým společnosti CTR již 30 let úspěšně rozvíjí a řídí geotermální aktivity v oblasti Salton Sea. Tyto vysoce specializované znalosti regionu jsou pro realizaci projektů společnosti CTR zcela zásadní. Společnost CTR se zavázala dodávat obnovitelnou energii a udržitelné a cenově dostupné produkty na bázi lithia na podporu kalifornských iniciativ v oblasti zelené energie a zajišťovat bezpečný a sociálně odpovědný dodavatelský řetězec lithia. Více informací naleznete na www.cthermal.com.

 Radka Matthey

Podobné příspěvky

Držitelkou ocenění Žena regionu za Hlavní město Praha se stala Petra Řehořková

Afri

5 chyb v e-commerce, kterých byste se měli během Vánoc vyvarovat

Afri

Češi píšou programy pro družice

Afri