Spotřebitelská nálada Čechů se těsně před prvním kolem prezidentské volby prudce zlepšila. Příslušný ukazatel poskočil o 7,4 bodu, což je druhý nejvyšší meziměsíční nárůst v celé historii sledování od roku 2003. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Sběr dat probíhal převážně v první polovině ledna 2023, před prvním kolem prezidentské volby.
Ekonomická situace tak nyní, ve druhém kolem volby, hraje spíše ve prospěch Petra Pavla, zatímco příliš nenahrává Andreji Babišovi.
Čechům se spotřebitelská nálada dramaticky zlepšuje, protože mnohem lépe než ještě v prosinci 2022 hodnotí svoji současnou finanční situaci. Také se méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace, což souvisí s mnohem příznivějším průběhem letošní topné sezóny, než jakého se kvůli energetické krizi EU mnozí experti či politici obávali ještě před několika měsíci. Začátkem letošního roku se také snížil podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.
Hlavní ekonom, Trinity Bank