Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Tržby obchodníků klesají již 14 měsíců

centrum-chodov

„Lze očekávat, že inflace bude dále klesat, což povede k zastavení propadu reálných mezd. V důsledku tohoto vývoje se postupně začne oživovat spotřeba domácností,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

obchodni centrumV červnu došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 4,1 procenta. Jednalo se již o čtrnáctý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. Tempo poklesu tržeb se zmírnilo, nicméně některé segmenty prodeje jsou na tom stále velice špatně. Například tržby za výrobky pro domácnost se meziročně propadly o 13,6 procenta.

Dařilo se prodeji pohonných hmot, což bylo způsobeno přívětivými cenami na čerpacích stanicích, které přilákaly i řidiče ze zahraničí. Tržby za pohonné hmoty meziročně vzrostly o 12,2 procenta. Aktuálně však dochází k prudkému růstu cen u čerpacích stanic, což může snížit výtoč pohonných hmot v následujících měsících.

Zlepšení situace je patrné u tržeb za prodej a opravy motorových vozidel, které meziročně vzrostly o 0,6 procenta. To potvrzují i data Svazu dovozců automobilů, podle kterých se za sedm měsíců letošního roku prodalo v České republice 131 638 nových osobních automobilů, což představuje meziroční nárůst o 17,2 procenta.

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Podobné příspěvky

Skupina NKD otevírá novou pobočku na Praze 6

Aleš Fritscher

Proč se stát mentorem?

Aleš Fritscher

Ukrajinští uprchlíci se mohou zdarma přihlásit do mentoringového programu DoToho!

Aleš Fritscher