Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Tuzemské firmy plánují další investice

sklad

Hospodářská komora každý půlrok vydává průzkum českých firem nazvaný Komorový barometr. Z něj vyplývá, že se v Česku zlepšuje podnikatelská nálada a firmy plánují další investice do strojů, zaměstnanců a energií.

Vezeme se na vlně optimismu 

Rupa-výrobaJe skvělé, že české společnosti začínají vidět investice jako cestu k překlenutí současné energetické krize. To je přesně to, co potřebujeme, protože to bude měnit naši ekonomiku ze staré a energeticky náročné na moderní. Teď je jen otázkou jakou. Optimální by bylo, kdyby se ze skladů a montoven změnila na ekonomiku s vysokou přidanou hodnotou. Tady by bylo nejlepší větší zaměření na vývoj a výzkum. S vysokou přidanou hodnou bychom si mohli dovolit i vyšší mzdy a životní úroveň.

To, že rostou investice, ukazuje, že se zlepšuje nálada a očekávání v ekonomice. To je velmi důležité, protože už jen sentiment udává celý trend. Dlužno dodat, že vzrůstající optimismus nevidíme jen v české ekonomice, ale i globální ekonomice. Očekávání a výhledy se zlepšují všude a my se vezeme na celosvětové vlně.

Investice z pohledu energetické efektivnosti jsou aktuálně nejzásadnější, ale moc nás neposunou. Daleko více proto vítám investice do robotizace, ve které vidím budoucnost. Potřebovali bychom rychle tak třikrát více průmyslových robotů než dnes.

Ekonomika aktuálně trpí poklesem spotřeby domácností. Pokud se podaří výrazně zvýšit investice, podaří se pokles poptávky kompenzovat a ekonomika díky tomu nemusí utrpět velkou recesi, ale naopak přejde ve stagnaci. To je úspěch, protože ekonomice s vysokou inflací se daleko lépe pomáhá, pokud stagnuje, než pokud klesá.

Podle posledních dat se ekonomice současnou krizi daří zvládat překvapivě dobře. Nedostatek ruských energií nás nedostal na kolena, jak mnozí předpokládali. Situaci jsme ustáli a mnohými avizovaná vysoká nezaměstnanost se nedostavila.

Vladimír Pikora

hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG je jednička na trhu v zajištěných investičních a úvěrových produktech. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Skupina poskytla přes 430 mil. Kč úvěrů, má přes 1 500 investorů, 220 mil. Kč aktiv. Spolupracuje s partnerskou advokátní kanceláří, která dohlíží na právní aspekty transakcí skupiny a v případě potřeby chrání zájmy investorů.

Jaroslav Totušek

Provozuje portál Dluhopisomat.cz, nejlépe hodnocené dluhopisové tržiště v ČR, které poskytuje kompletní služby emitentům vydávajícím dluhopisy a informuje o bezpečnějších emisích investory. Dluhopisomat je součástí investiční skupiny CFG, která na českém finančním trhu funguje přes 10 let a patří v oblasti zajištěných investičních a úvěrových produktů k dominančním hráčům. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům.

Podobné příspěvky

Skupina DIGNITY dosáhla rekordního obratu

Afri

FOXCONN PŘESOUVÁ VÝROBU Z ČÍNY DO VIETNAMU

Afri

Retail v digitální době: technologie, které mění svět nakupování

Afri