Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Volba sládků v květnu uctí hrdiny spoluprací s britským pivovarem

Květnový speciál programu Volba sládků oslavuje statečnost českých parašutistů v operaci Anthropoid, od které letos uplyne 80 let. Svrchně kvašenou třináctku s názvem „Hrdinům“ uvařil Plzeňský Prazdroj ve spolupráci se sládky britského pivovaru Fuller´s a společně tak chtějí vzdát hold všem, kteří se v minulosti i dnes postavili na stranu slabších a utiskovaných. Speciál bude v květnu k ochutnání na čepu více než 1000 podniků v ČR.

Speciální program Volba sládků Plzeňského Prazdroje přináší již 7. rokem milovníkům piva nové pivní zážitky. Každý měsíc nabízí piva nejrůznějších pivních stylů a chutí. Plzeňský Prazdroj tento speciální program spustil v květnu 2015 a přinesl do více než 1350 hospod už přes 60 druhů pivních speciálů.   „Volba Sládků je program určený pro vybrané hospody a restaurace s perfektní péčí o pivo. Nabídka je časově omezená na 1 měsíc, aby pivaři měli možnost ochutnat až 12 unikátních čepovaných piv, která nejsou v konkrétní hospodě běžně dostupná. Vrchním sládkem programu Volba sládků je Tomáš Pokorný, který se svým týmem vaří pro tento program mimořádná piva a připravil pestrou nabídku na celý rok dopředu,“vysvětluje Tomáš Mráz, obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje.

Drahoňovský a radní Prahy 8 Švarc si připíjí květnovou Volbou sládků

Letos v květnu si připomínáme 80. výročí úspěšné česko-britské akce s názvem Anthropoid. Jejím cílem bylo odstranění zastupujícího  říšského protektora Reinharda Heydricha, což se díky statečnosti českých parašutistů 27. května 1942 také podařilo, i když samotní hrdinové za to zaplatili cenu nejvyšší. „Stále je namístě si připomínat obětavost a hrdinství všech bojovníků za svobodu a spravedlnost. Těch, kteří za nás bojovali ve 2. světové válce, ale i těch, kteří se ani dnes nebojí postavit zdánlivě neporazitelnému zlu.

Náš společný projekt tak umožňuje důstojně uctít jak historické partnerství, tak vyjádřit respekt všem, pro které nejsou hodnoty jako čest a odvaha jen frází. Hrdinům, kteří jsou za obranu vlasti ochotni nasadit své životy,“ říká Tomáš Drahoňovský, manažer Volby sládků.

Tomáš Drahoňovský a Charlie Long

U příležitosti tohoto výročí se spojil Plzeňský Prazdroj s velkým zahraničním pivovarem Fuller’s a společně uvařili svrchně kvašené pivo „Hrdinům“. Květnový speciál společně vytvořili plzeňský sládek Tomáš Pokorný a sládci Guy Stewart a Charlie Long britského pivovaru Fuller´s, kde se vaří pivo již od roku 1845. Po prodeji pivovarské divize Fuller, Smith & Turnerv r. 2019 japonskému mezinárodnímu nápojovému gigantu Asahi Fuller stále vlastní a provozuje přes 380 hospod, hostince a hotely na jihu Anglie.

Drahoňovský a Švarc

Spolupráce s českým pivovarem pro nás byla velkou zkušeností. Jako základní recepturu jsme vybrali náš Extra Special Bitter (ESB), který jsme obohatili o české slady. Výsledný speciál kombinuje britské postupy s českým know-how a typickými surovinami,“ říká Charlie Long z pivovaru Fuller´s. Guy Stewart, hlavní sládek pivovaru Fuller´s, byl styčným důstojníkem pro sestavení česko-anglické receptury.

Šéf pivovarského provozu v londýnském Chiswicku Charlie Long následně dohlížel na zakládání várky v pivovaru Velké Popovice a podílel se na následujících varních procesech.

pamětní bankovka

Hrdinům je svrchně kvašené robustní pivo anglického typu a má výraznou mahagonovou barvu a plné sladové tělo, které mu dodávají slady Caraamber, Pšeničný čokoládový a Plzeňský. Speciál obsahuje 5,9 % alkoholu, má nižší nasycení a sušší doznívání a nízkou pěnu. V chuti převažují sušenkové a karamelové tóny, které podporují vyváženou kořeněnou hořkostí anglické chmely Target, Goldings, Challenger a Northdown.

Květnová Volba sládků bude na čepu zhruba 1000 vybraných podniků v Česku, kromě toho si budou moci vychutnat speciál Hrdinům i účastníci oslav 80. výročí operace Anthropoid 27. – 28. května v Praze 8. Program se bude konat v ulici U Českých loděnic, v areálu Velkého Löwitova mlýna a v Thomayerových sadech. „Návštěvníci oslav se mohou těšit na rekonstrukci samotného atentátu i na další bohatý kulturní program, například vystoupení Orchestru Ježkovy stopy, kapely Taxmeni nebo na Skotské dudáky,“ zve na akci radní Prahy 8 Michal Švarc.

Hrdinství parašutistů oslaví řada dalších akcí. Státní tiskárna cenin vydá k výročí speciální bankovku v počtu 1942 kusů. „Všichni, kteří podporovali sedm statečných parašutistů byli obyčejní lidé s neobyčejnou statečností. Nikdo z 294 statečných nevyužil nabídky odměny 10 milionů a beztrestnosti. Polovinu z těch, co zahynuly tvořily ženy. Zradil ten, u kterého se to neočekávalo, totiž voják, což je o to smutnější,“ dodal radní Švarc. Na návrh KDU-ČSL bude od letošního roku významným dnem, Dnem národního vzdoru, den atentátu 27. květen.

DrahoňovskýDrahonovsky si připiji s anglickym sládkemLongemDrahoňovský, Švarc

Jaromír a Věra Hamplovi            Foto: archiv Volba sládků, Hampl

Podobné příspěvky

Franchising je metoda prodeje zboží a služeb

Afri

CzechInvest podpořil v roce 2021 dvojnásobek investičních projektů

Afri

Čipová krize výrazně dopadá na český autoprůmysl

Afri