Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Události Zprávy z Prahy

Češi píšou programy pro družice

druzice

Česká společnost se dokázala prosadit v technologickém odvětví na těch nejnáročnějších trzích. Z kosmického programu postupně přesunula část svých aktivit také na zem. Vyvíjí například systémy pro automatizaci jednoduchých úkonů ve zdravotnictví.

Daniel SteflPrávě nadšení hrálo při vzniku společnosti klíčovou roli. „V době nadbytku, ve kterém žijeme, se mnozí z nás zamýšlejí nad tím, jaký dopad na společnost mají výsledky toho, co děláme. Jako celek si můžeme dovolit spoustu nadbytečných činností, které jsou možná zábavné, ale neposouvají nás vpřed. To nám nyní myslím dobře ilustruje covid-19. Silnou závislost na věcech, jež nutně nepotřebujeme a zároveň křehkost dodavatelských řetězců,“ podotýká Daniel Štefl.

Máme velmi kvalitní zdravotnický systém i když často stojí na nasazení jednotlivců

Co je podle jeho slov v současné situaci podstatné? „Nyní bezprostředně zdravotnictví a osobní nasazení jednotlivých zdravotních sester, lékařů a lékařek. V době klidu je často opomíjíme nebo dokonce nadáváme, jak mizerný zdravotnický systém máme. Což je mimochodem velký omyl a nevděk.

Zakládání nové firmy znamená nejistotu a riziko

Rozjet podnik přitom pro něj nebylo jednoduché.Často kolem sebe slyšíme o úspěšných startupech a do jisté míry žijeme v době adorace malých startupů. Bohužel se jedná o klam, kdy slyšíme pouze příběhy, které dobře dopadly a nedozvíme se o osmdesáti procentním nebo podobně výrazném podílu neúspěchů.

Od konkurence se firma odlišuje svým přístupem, kdy se snaží dodávat software podle skutečných potřeb zákazníků. Neomezuje se přitom existujícími softwarovými knihovnami. „Například, náš řídící software pro misi Biomass, kromě autonomního řízení družice, také rozvine v prostředí mikrogravitace anténu s průměrem větším než 10 metrů. Takovou unikátní operaci nikdo zatím ve vesmíru neprováděl,“ popisuje zakladatel společnosti.  

Stejnou metodu uplatňuje firma i na zemi. „Například do jedné nemocnice jsme dodali systém pro plánování rehabilitační péče přesně dle jejich situace. Zvýšila se vytíženost jednotlivých pracovišť, počet obsloužených pacientů vzrostl, plánování zabere méně času a personál si pochvaluje přívětivé rozhraní fungující i na mobilních zařízeních. Management zase přehlednou prezentaci definovaných ukazatelů v reálném čase.“

V Česku často naráží na neochotu věci skutečně měnit k lepšímu. „Nedá se inovovat způsobem, kdy někdo rozkáže: ‚Pojďme inovovat a digitalizovat!‘ a celé se to nějak stane. S přirozenou setrvačností dělat věci jako dříve se patrně setkáváme všichni. Proto  se snažíme přijímat pouze lidi, kteří mají silnou touhu měnit zavedené a zkoušet nové způsoby. Tím se inovace stává přirozenou součástí našeho způsobu práce,“ podotýká Daniel Štefl.

Česko zaostává za vyspělými zeměmi

Firmě se na mezinárodních trzích daří i přesto, že v Česku nemá v porovnání s jinými zeměmi právě ideální podmínky. „Máme mnoho zavedených konkurentů v ostatních Evropských zemích. Ti mohou těžit z delší tradice, případně participace na větších projektech. Často také těží z efektivně fungujícího prostředí a nižších daní. Pokoušel jsem se k nám získat experta pracujícího v Lucembursku. Velmi se mu líbilo, co děláme a jak to děláme. Dokonce nebyl příliš přeplacený a byli jsme schopni mu nabídnout srovnatelnou superhrubou mzdu. Jenže po výpočtu čisté mzdy si nebyl jistý, zda se smát či plakat,“ uvádí Daniel Štefl.

Uberem pro nanodružice

V současnosti firma pracuje na projektu, který by mohl změnit oblast malých družic. „Většina institucí, které si vyvíjejí vlastní malou družici, si postaví i vlastní pozemní stanici. Uvědomují si, že je to nákladné a raději by úsilí a prostředky věnovali do vývoje a testování družice, ale jiná možnost nikoho nenapadne, ačkoliv to není efektivní. Vyvíjíme open source software umožňující propojení existujících pozemních stanic a ty pak pronajmeme k řízení nových družic. Pokud se vše podaří, způsobíme revoluci v řízení nanodružic. Už se přirozeně začíná objevovat konkurence, takže musíme postupovat rychle,“ plánuje Daniel Štefl. Mimo vesmírný průmysl vidí největší potenciál pro inovace v automatizaci procesů, kybernetické bezpečnosti a zdravotnických informačních systémech.

Právě zdravotnictví podle něj inovace velmi potřebuje. „Díky proprietárním formátům dat a omezené možnosti vstupu nových dodavatelů, bohužel nemocniční informační systémy v ČR velmi zastarávají a omezují jak zdravotnický personál, tak pacienty. Při nedostatku lékařů a sester je nevyužívání automatizace triviální úkolů vyloženě plýtvání vzácnou lidskou energií,“ zmiňuje Daniel Štefl. Díky sloučení získala firma také nové kapacity pro průmyslový design a je tak schopná dodávat kompletní systémy od mechanického, přes elektrický až po návrh software.

Obavy firma nemá ani z nedostatku projektů ve svém vesmírném programu. „Vzhledem k nekonečnosti vesmíru jsou perspektivy zřejmé. Jen bude asi chvíli – doufejme, že kratší, než nekonečno – trvat, než dokážeme všechny perspektivy odhalit,“ říká s nadsázkou Daniel Štefl. V rámci kosmického programu nyní společnost neplánuje nic menšího než ověření technologií pro odklonění asteroidu v případně kolizního kurzu se Zemí.

Zdroj: https://www.businessinfo.cz

Podobné příspěvky

KOMEDIE PO ČEM MUŽI TOUŽÍ 2 PŘEDSTAVUJE TRAILER A PLAKÁT

Jaroslav Hauer

Emisní povolenky EU jsou rekordně drahé, poprvé v historii stojí 50 eur

Redakce

Pneumatiky rekordně podraží, kvůli válce

Redakce