Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Český stát poprvé v historii prodává bitcoin

Bitcoin-kryptoměna

Český stát poprvé v historii prodává kryptoměnu bitcoin.  Úřad pro zastupování státu zahájil  ve věcech majetkových aukci 0,42337268 jednotky bitcoinu (detail aukce viz zde). Aukce potrvá do třetí hodiny odpolední.  

Nejnižší podání stanovil úřad jakožto výchozí na úrovni 544 632 korun za uvedené množství bitcoinu. Tato suma je přibližně 20 tisíc korun nad momentální tržní hodnotou bitcoinu, což patrně část zájemců odradí. Na druhou stranu je pravda, že cena bitcoinu je značně kolísává, takže během následujících 24 hodin se může změnit natolik, že uvedená výchozí akční cena získá na atraktivitě.   

Zmíněných více než 0,42 bitcoinu, které majetkový úřad nabízí, pochází z velkého případu, který před dvěma lety řešil Krajský soud v Ostravě. Ten tehdy odsoudil Petra H. k desetiletému vězení za to, že spolu s dvěma komplici koupil na ruskojazyčném hackerském fóru platební údaje ke čtyřem tisícům platebních karet. Za peníze, které pak z účtů vysáli, nakupovali ve velkém elektroniku. Když Petra H. zatkla policie, zabavila mimo jiné právě i zmíněnou část bitcoinu. 

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Podobné příspěvky

Zdražuje benzín i nafta

Afri

Na pražském Vyšehradě se uskutečnil pátý ročník čajového festivalu Čajomír

Afri

Stavebnictví roste jako z vody, i díky evropským penězům

Afri