Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Reportáže Události Zajímavosti

Demolice dejvického hotelu Praha je v plném proudu

V těchto dnech probíhají rozsáhlé práce na demolici betonového komplexu dejvického Hotelu Praha, který loni i s přilehlým areálem, koupila skupina PPF.

Po odstranění hotelu je naplánované využítí přilehlé zahrady, pro projekt základní a střední školy Open Gate a soukromého parku miliardáře Petra Kellnera. Výstavba Hotelu Praha začala v roce 1975 a skončila koncem 70. let minulého století. Jeho stavba ve své době přišla na astronomickou částku 800 milionů korun. Hotel byl postaven na obřím pozemku o rozloze přes sto tisíc metrů čtverečních, byl slavnostně otevřen v květnu 1981 a až do roku 1989 sloužil jako špičkové ubytovací zařízení pro potřeby československé vlády a komunistické strany. V dobách své největší slávy nabízel 136 pokojů  k ubytování zahraničních vládních návštěv, prezidentské apartmá o rozloze 370 m2 a zároveň i několik konferenčních sálů. Proti zbourání hotelu se loni postavila skupina památkářů, architektů, umělců a historiků, která na Ministerstvo kultury podala návrh na prohlášení hotelu za kulturní památku. V návrhu se mimojiné psalo:  “I nadále jsme přesvědčeni, že dojde ke ztrátě jedinečné historické památky i uměleckého díla nadčasových architektonických a uměleckých hodnot, které by mělo být zachováno.”  Pavel Karous z Vysoké školy uměleckoprůmyslové, tehdy uvedl:  “Architektura hotelu Praha je naprosto výjimečná. Kopíruje vrstevnice svahu, svým tvarem reaguje na terén. Stavby, které by takto ctily prostor, se u nás kromě srovnatelně odvážného televizního vysílače Ještěd téměř nevyskytují. Především jižní strana hotelu je ve stylu takzvané organické architektury, čímž autoři předčili o desetiletí například světově uznávaného architekta Jana Kaplického.” Ministerstvo kultury se nicméně loni v červnu rozhodlo nezahájit řízení o tom, zda by mohl být dejvický Hotel Praha, prohlášen kulturní památkou. Demolici provádí společnost APB Plzeň, která pro odstranění komplexu betonových budov, zvolila moderní technologii tzv. “rozstříhání” obřími hydraulickými nůžkami.

Text / foto:                                                                                                                         Vít Hassan

 

 

 

Podobné příspěvky

Praha 6 si připomněla své stoleté výročí udělením čestných občanství  

Afri

Sportisimo expanduje na Prahu 6, otevírá tu svou novou prodejnu

Afri

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá

Afri