Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Doprava Reportáže Události Zprávy z Prahy

Dnes byla otevřena Národní třída

Dnes byla otevřena zmodernizovaná stanice Pražského metra Národní třída.

Dnes byla za účasti primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka, radního pro dopravu Jiřího Pařízka a generálního ředitele Dopravního podniku hl. m. Prahy Jaroslava Ďuriše, slavnostně otevřena plně zmodernizovaná stanice metra Národní třída. Dopravní podnik hl. m. Prahy zároveň obnovil provoz na navazující tramvajové trati v úseku Lazarská – Jindřišská.

Rekonstrukce stanice metra úseku B Národní třída byla zahájena 10. července 2012 a souvisela s výstavbou připravovaného obchodního centra Copa (v současné době Quadrio), budovaného nad prostory stanice. Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš dnes při příležitosti slavnostního otevření stanice uvedl: “Stanice metra Národní třída dostala během rekonstrukce zcela nový kabát. Byla zmodernizována nejen po vizuální stránce, ale výrazně se také zefektivnila její funkčnost a údržba. Veškeré práce probíhaly podle plánovaného harmonogramu a těší nás, že cestující mohou opět Národní třídu využít ještě před začátkem letních prázdnin”.

Stanice metra Národní třída prošla během dvouleté rekonstrukce, kdy soupravy metra stanicí pouze projížděly, celkovou rekonstrukcí. Přestaven byl přístup na nástupiště, stanice byla vybavena novými technologiemi a celkově bylo také zrekonstruováno technologické zázemí. Celkové náklady na rekonstrukci dosáhly 670 milionů korun. Nejvýraznější změnu vzhledu stanice představuje nové řešení přístupu na nástupiště se související výměnou starých eskalátorů. Původní povrchový vestibul byl zrušen a jednolitý úsek dlouhých eskalátorů byl rozdělen na dvě části. První trojice pohyblivých schodů nyní cestující dopraví z nástupiště do nově vybudovaného vestibulu ve druhém podzemním podlaží budovaného obchodního centra. Z něj míří druhá trojice eskalátorů na povrch – roh ulic Purkyňova a Spálená. Součástí rekonstrukce stanice Národní třída bylo také kompletní odstranění obkladů na stěnách mezi opěrnými sloupy. Původní skleněné obložení stěn a stropů bylo nahrazeno smaltovanými plechy, které jsou odolnější, jak vůči mechanickému poškození, tak proti poškození sprejery. Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš na dotaz Pražského Zpravodaje, zda je nový materiál ošetřen vůči graffiti, odvětil, že pokud se na něm nějaké graffiti objeví, tak půjde snadno otřít mokrým hadrem. Záměrně byla zachována původní charakteristická zlatavá barva obkladů. Naopak, jednou z nejvýraznějších vizuálních změn je 42 digitálních reklamních obrazovek, které jsou umístěny po stranách eskalátorového tubusu a nahradí tradiční plakáty. Pražské metro je po Vídni a Londýně, teprve třetí podzemní dráhou v Evropě, která se touto technologií může pochlubit. Slavnostní akci hudebně doprovázela skupina handicapovaných studentů a absolventů Jedličkova ústavu Tap Tap.

Text / foto:   Vít Hassan

Podobné příspěvky

Přípravy na Trnkovu Zahradu 2 v Malostranské besedě jsou v plném proudu.

Afri

Je výhodnější tisknout fotografie doma nebo práci přenechat fotolabu?

Afri

Moldávia země dobrého vína i jídla

Afri