Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Akcie ČEZ dnes citelně rostou

burza

Akcie ČEZ dnes po začátku obchodování na pražské burze zareagovaly zřetelně pozitivně na výsledek včerejšího podvečerního sněmovního jednání. Akcie energetické společnosti momentálně přidávají oproti včerejší uzavírací hodnotě více než čtyři procenta. Svědčí jim zejména fakt, že Pirátská strana včera stáhla svůj požadavek na zavedení daně z mimořádných zisků platné zpětně už za letošní rok. Daň tak podle všeho bude platit až od roku 2023.

cez-on-lineAkciím  ČEZu se daří, neboť Piráti „odpískali“ vysoce spornou zpětnou daň z mimořádných zisků

Na pražské burze dnes po začátku obchodování rostou dnes také akcie bank, které jsou rovněž daní z mimořádných zisků dotčeny. Přidávají – byť méně než ČEZ – jak akcie Komerční banky, tak Erste Bank i Monety.

Burza tedy dnes politikům zřetelně vzkazuje, že pokud už se vláda rozhodla daň z mimořádných zisků zavést, bude korektní, pokud tak učiní s účinností od příštího roku. Retroaktivní zavádění daně podrývá důvěru investoru v tuzemský kapitálový trh a je vysoce sporné z právního hlediska. Česko by v důsledku takového kroku mohlo čelit řadě žalob či arbitráží. Retroaktivní zavedení daně je vysoce sporné také morálně.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Domácnosti v ČR jsou historicky nejspokojenější s vlastní finanční situací

Afri

Českou ekonomiku v prvním čtvrtletí nakopli spotřebitelé

Afri

Bitcoin za poslední měsíc zdražil o více než 320 tisíc korun

Afri