Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Burzy už nevěří, že bude válka. Minulý týden nejvíce posílil rubl

burza

Světové burzy ani v uplynulých dnech nepropadly žádné panice z možné rusko-ukrajinské války. Tím pádem nyní, když se rýsuje vrcholný summit Biden-Putin, jsou rychle ochotny jít i do rizikovějších investic. Ostatně v minulém týdnu to byla ruská měna, rubl, která mezi všemi měnami rozvíjejících se ekonomik zpevnila vůči dolaru nejvýrazněji, o 1,73 procenta, jak vyplývá z dat Bloombergu (viz tabulka níže). Rubl vůči dolaru posílil více než třeba česká koruna, která zpevnila o 1,13 procenta.

Burzy už nevěří, že bude válka. Minulý týden nejvíce posílil rubl

Pokud by se burzy války obávaly v rostoucí míře, rubl i koruna, stejně jako měny dalších rozvíjejících se ekonomik, by citelně oslabovaly. Opak je pravdou. Poté, co se v noci na dnešek středoevropského času začal rýsovat vrcholný summit amerického a ruského prezidenta, Joea Bidena a Vladimira Putina, například koruna dále posiluje.

grafPochopitelně, burzy jsou v určitém napětí. Například právě rubl je za posledních třicet dní nejrozkolísanější z měn rozvíjejících se trhů. Nicméně burzy jsou stále silněji přesvědčeny, že k plné invazi Ruska na Ukrajinu nedojde. Mnohem spíše bude pokračovat jakási „studená válka“ mezi oběma zeměmi. Což se ovšem už tolik neliší od stavu, který existuje posledních osm let. 

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz | Skype: live:lukas.kovanda
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Ekonomické dopady pandemie koronaviru, včetně jeho začínající druhé vlny

Afri

Check-In o aktuální situaci v cestování

Afri

Zdražování pohonných hmot v Česku dále zrychluje, ceny už jsou vyšší i než v Rakousku

Afri