Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Ceny v českém průmyslu rostou nejvýrazněji za takřka 30 let

Liberty-Steel-Group

Ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně, meziročním tempem 9,3 procenta. To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993. Důvodem je zejména dramatické meziroční zdražení ropy na světových trzích, které vede k citelnému nárůstu cen pohonných hmot a dalších ropných produktů. Výrazně zdražují tak v průmyslu hojně využívané energie jako elektřina či plyn. 

Ceny v českém průmyslu rostou nejvýrazněji za takřka 30 let, kvůli zdražující ropě, elektřině či plynu a světové přepravní a výrobní krizi. ČNB bude muset zvýšit základní úrok nejvíce za skoro čtvrtstoletí  

Dramaticky zdražují ale i další průmyslové materiály. Kovy zdražují meziročně o 26 procent, dřevo či papír bezmála o 25 procent.  

Stěžejní příčinou růstu cen průmyslových materiálů je celosvětová výrobní a přepravní krize a související závažné zpřetrhání mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců. V Evropě se závažně projevuje také dramatický růst cen energií, „energetický šok”. Například velkoobchodní cena zemního plynu stoupla v EU letos meziročně o zhruba 200 procent.  

Historicky mimořádný nárůst cen průmyslových materiálů a výrobků se brzy postupně promítne do spotřebitelské inflace ještě výrazněji než doposud. Spotřebitelská inflace tak letos bude v meziročním pohledu atakovat pětiprocentní úroveň. Česká národní banka proti ní bude muset zakročit rázně pravděpodobně ještě tento měsíc, kdy by měla rozhodnout o navýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Půjde o nejvýraznější zvýšení základního úroku ČNB od roku 1997.   

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Podobné příspěvky

Havlíček chce vrátit miliony povolenek na trh

Redakce

Proč citelná česká inflace není zlé znamení

Redakce

Sčítání 2021, zbytečná akce za dvě miliardy

Redakce