Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Češi kvůli pandemii pijí nejméně piva minimálně od roku 1989

muzeum v plzni

Pandemie v mnoha ohledech přiměla Čechy ke zdravějšímu stravování. Ať už dobrovolně či vynuceně. Snaha o posílení imunitního systému je například vede ke konzumaci většího množství ovoce a zeleniny a hovězí maso nahrazují drůbežím, či dokonce rybami. Zavřené hospody a restaurace je zase přiměly pít méně piva.  

Češi kvůli pandemii pijí nejméně piva minimálně od roku 1989. O „tvrdý alkohol” ale jejich zájem příliš neklesá, navzdory vyšší spotřební dani. 

pivoSpotřeba „národního nápoje” tak loni klesla pod 140 litrů na osobu, poprvé minimálně od roku 1989, od kdy ČSÚ zveřejňuje příslušnou časovou řadu. Naproti tomu roční spotřeba lihovin se meziročně prakticky nezměnila, klesla ze 7,1 na rovných sedm litrů na obyvatele.  

Češi v průměru loni zkonzumovali 139,9 litru piva, tedy zhruba 280 „půllitrů”, na osobu. Denně si tak dopřejí v průměru o trochu víc než „třetinku” zlatavého moku. V celém období po roce 1989 pivu nejvíce holdovali v roce 2005, kdy zkonzumovali 163,5 litru piva na osobu, tedy 327 „půllitrů”. 

alkoholLihovin ovšem Češi loni stále pili více než v první polovině uplynulého desetiletí, kdy se v letech 2011 až 2015 průměrná spotřeba lihovin na hlavu pohybovala soustavně pod úrovní sedmi litrů ročně. Přitom ministerstvo financí loňské navýšení spotřební daně z lihovin zdůvodňovalo snahou o odrazení od jejich spotřeby. Výsledky této snahy tak zatím příliš patrné nejsou.  

Pandemické omezení konzumace piva, ale také vína je výraznější než omezení konzumace lihovin. Zavření hospod a restaurací tak na spotřebu „tvrdého alkoholu” dolehlo relativně nejméně. Češi evidentně prakticky plně nahradili nemožnost jeho konzumace v pohostinském zařízení konzumací v domácích podmínkách.    

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Globus se změní na největší papírnictví

Afri

Základní nepodmíněný příjem vyzkouší v Německu

Afri

Dnes je poslední den, pro přihlášení do paušánlí daně, mnohé OSVČ o tom ale netuší

Afri