Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Česká ekonomika loni rostla více, než se čekalo

cirkularni ekonomika

Česká ekonomika v loňském roce podle předběžného dohadu vzrostla o 3,3 procenta. V zásadě tak spíše pozitivně nepřekvapila. Připomeňme totiž, že ministerstvo financí v lednu 2021 prognózovalo, že ekonomika přidá 3,1 procenta, zatímco Česká národní banka v prognóze zveřejněné začátkem únoru 2021 předvídala růst čítající pouze 2,2 procenta.

Česká ekonomika loni rostla více, než se čekalo

Vzhledem k historicky rekordnímu propadu v roce 2020, čítajícím 5,8 procenta, to ovšem znamená, že na předpandemickou úroveň se hospodářství vrátí nejspíše teprve letos.  V letošním roce ekonomika reálně stoupne pravděpodobně v rozsahu 3,6 procenta.

Loni ve čtvrtém čtvrtletí stahovaly ekonomiky dolů problémy autoprůmyslu, zejména pak takzvaný čipový hladomor. Ke konci roku se ale úzká hrdla v oblasti mezinárodní logistiky začala přece jenom poněkud uvolňovat, což značí lepšící se vyhlídky tuzemského průmyslu i exportu pro letošní rok. Spotřeba domácností podala loni v posledním čtvrtletí poměrně solidní výkon, čímž růst ekonomiky podpořila. Je navíc možné, že v dalších revizích dnešních předběžného dohadu dojde ke zlepšení údaje k růstu ekonomiky loni ve čtvrtém čtvrtletí i v celém roce 2021.

Růst české ekonomiky, který překonává většinu očekávání, utvrdí  bankovní radu České národní banky, aby tento týden zvýšila svoji základní sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz | Skype: live:lukas.kovanda
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Green deal mrtev není, ale pouze v naplánované podobě ano

Afri

Zdraží auta i pivo ještě více?

Afri

Pět nemocnic obdrželo finanční pomoc 4,6 milionu Kč z mimořádného fondu Nadace Charty 77

Afri