Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Česká měna zpevnila pod úroveň 25,20 za jedno euro

Euro

Koruna v očekávání dalšího zvedání úroků ČNB zpevňuje na nejsilnější úroveň od doby před pandemií. Pod hrozbou až osmiprocentní inflace prolamuje úroveň 25,20 za euro 

Česká měna dnes odpoledne středoevropského času zpevnila pod úroveň 25,20 za jedno euro. Je tak nesilnější od doby před propuknutím pandemie v ČR loni na přelomu února a března. Podle údajů agentury Bloomberg dnes posílila až na 25,183 koruny korunaza euro, tedy na nejsilnější úroveň od 24. února 2020. 

 

Koruna zpevňuje nejen v důsledku včerejšího razantnějšího než očekáváného zvýšení základní úrokové sazby ČNB, ale také v očekávání dalšího jejího zvyšování. Trh nyní sází na to, že už během tří měsíců by mohla základní sazba činit až 3,25 procenta. To by znamenalo, že ČNB svoji základní sazbu zvýší ještě o další 0,5 procentního bodu. Takřka jisté je, že už na svém prosincovém zasedání zvýší ČNB základní sazbu až právě o 0,5 procentního bodu. 

Posilující koruna by měla postupně zlevňovat dovoz, což se projeví protiinflačně. Je to jeden ze způsobů, jak se ČNB snaží zvyšováním sazeb, obecněji zpřísňováním měnových podmínek, krotit inflaci.  

Nicméně horizont měnové politiky ČNB činí 12 až 18 měsíců, takže centrální banka je s to ovlivnit inflaci převážně až v tomto období, tedy nejdříve na přelomu let 2022 a 2023. Na přelomu roku letošního a roku 2022 je třeba navzdory aktuálnímu razantnímu zvyšování sazeb a navzdory zpevňování koruny počítat s až sedmiprocentní inflací, nejvyšší od roku 2008. Nelze ale vyloučit ani inflaci až osmiprocentní, klíčovou roli bude hrát vzestup cen energií.    

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bankl
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Dejte lidem peníze, jako základní nepodmíněný příjem

Afri

Nejdůvěryhodnější značka roku 2017

Jaroslav Hauer

Vláda likviduje plavecké školy v ČR a nemá přehazovat kontrolní povinnost na podnikatele

Afri