Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Česká národní banka razantně snižuje úroky

CNB

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 procenta. Znamená to, že bankovní rada ČNB je přesvědčena, že inflace rychle odeznívá a že ani lednové přecenění nebylo v tomto ohledu závažným rizikem. Jeho rozsah budeme znát teprve za týden, kdy statistici zveřejní příslušné údaje.

Česká národní banka je přesvědčena, že inflace rychle slábne a ani v lednu nepřekvapila. Koruna v reakci oslabuje citelněji nad 25 koruny za euro

Koruna v reakci na dnešní krok ČNB přesto oslabuje, což značí, že podstatná část trhu mínila, že centrální banka se dnes uchýlí jen k redukci o 0,25 procentního bodu. Výrazněji než dnes ČNB naposledy základní sazbu snížila v květnu 2020, v důsledku dopadů první vlny covidové pandemie.  Česká koruna dnes oslabila až nad 25,1 koruny za euro, což je její nejslabší úroveň od května 2022. Tehdy koruna oslabovala v souvislosti se jmenováním nového guvernéra ČNB Aleše Michla. Oslabování tehdy zarazila ČNB svými intervencemi za silnější korunu. ČNB bude sazby snižovat i dále v letošním roce, nelze vyloučit, že opět v rozsahu půl procentního bodu už hnedna příštím zasedání. Na konci roku by základní sazba měla činit 3,75 procenta. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Do Ruska loni Česko vyvezlo menší objem zboží než do Belgie

Redakce

Meziroční inflace v Česku poprvé od června 2021 klesá

Redakce

Češi lační po hypotékách, banky jsou zavaleny žádostmi

Redakce