Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Česká národní banka zvedá základní úrok o 0,75 procentního bodu

CNB
Česká národní banka dnes vyrazila dech úplně všem. Zejména pak analytikům a ministerstvu financí. Svoji základní úrokovou sazbu totiž s účinností od zítřka zvedá o mimořádné 0,75 procentního bodu na 1,50 procenta.  

Česká národní banka vyrazila všem dech, zvedá základní úrok o 0,75 procentního bodu, tedy nejvýrazněji od roku 1997

Jedná se o nejvýraznější zpřísnění měnové politiky ČR za poslední bezmála čtvrtstoletí, za celé období od začátku června 1997. Je pravděpodobné, že v reakci na krok ČNB budou rychleji zdražovat hypotéky, než se čekalo, neboť s takto razantním zvýšením prakticky nikdo nepočítal. Analytici se shodovali, že ČNB sazbu zvýší jen o 0,5 procentního bodu. Výrazněji také zdraží třeba firemní úvěry.

ČNB razantním krokem rozptyluje jakékoli možné podezření, že by podléhala politickému tlaku. Ministerstvo financí na banku tlačilo, aby sazbu naopak snižovala o méně než o 0,5 procentního bodu, pokud vůbec. ČNB rozhodnutím signalizuje, že chce proti inflačním tlakům v české ekonomice vystupovat vskutku razantně a že vyvine maximální úsilí, aby tlumila dopady dovážené inflace. Koruna v reakci prudce zpevnila, z kursu nad 25,51 za euro pod 25,30.  

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Podobné příspěvky

Český Goodwill, 2017

Afri

Nejlepší doba vzít si hypotéku je právě teď

Afri

Základní nepodmíněný příjem vyzkouší v Německu

Afri