Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Česku zhoršení ratingu bezprostředně nehrozí

Praha

Dobrou zprávu nese ratingová agentura Fialově vládě: buďte v klidu, rating vám teď nezhoršíme. Česko si prý dokonce může dovolit osekávat dluh pomaleji než okolní země. Potvrzuje se tak, že veřejné finance ČR nejsou v rozvratu, jak se loni mylně tvrdilo v rámci předvolebního boje.

Moody’s: Česku zhoršení ratingu bezprostředně nehrozí. Jde o dobrou zprávu pro Fialovu vládu, důvodem je zejména poměrně nízké celkové zadlužení země

Analytik Moody’s Investors Service Heiko Peters v rozhovoru pro agenturu Bloomberg dnes dále uvádí, že Česko těží z toho, že se mu dařilo snižovat dluh v době před pandemií. Pomáhá mu také silný bankovní sektor a celkově dobrá makroekonomická odolnost uplynulých let, ba desetiletí.

V porovnání s Maďarskem nebo Polskem pak Česko navíc dle Peterse dlouhodobě provádí věrohodnější a účinnější zásahy jak v oblasti rozpočtové, tak měnové politiky. Disponuje kvalitnější veřejnou správou i soudnictvím. Nedostává se do konfliktu s EU ohledně uplatňovaného právního rámce.

Podle Moody’s veřejný dluh Česka v poměru k HDP sice příští rok vzroste na desetileté maximum, 45,6 procenta, i tak však zůstane jedním z nejnižších v rámci EU. To vše, a zvláště pak silná fiskální pozice, tedy právě relativně nízké zadlužení, a kvalitní institucionální řád podle Peterse podporuje nejlepší rating v rámci zemí středoevropského regionu. Česko má podle něj prostor pro dodatečnou fiskální stimulaci v případě, že by udeřila další ekonomická krize.

Zvažovat zhoršení ratingu může Moody’s začít teprve tehdy, pokud Česko bude soustavněji hospodařit s výrazně hlubšími deficity, než jaké se nyní předpokládají, a bude tedy nad očekávaní rychle navyšovat svůj veřejný dluh. Ke zhoršení ratingu by ale mohlo vést také možné vystupňování války na Ukrajině nebo trvalejší výpadky v dodávkách plynu českému průmyslu. 

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Nadace ČEZ přispěla českým neziskovkám na profesní rozvoj částkou pět milionů korun

Afri

Státní rozpočet je po prvních čtyřech měsících roku v rekordním schodku 192 miliard korun

Afri

Evropská centrální banka totálně zaspala v boji s inflací

Afri