Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Český průmysl překonává očekávání, zejména díky oživení autoprůmyslu

auto skoda

Průmyslová výroba v Česku v březnu mírně překonala očekávání. Meziročně přidala 2,2 procenta, zatímco analytici oslovení agenturou Bloomberg čekali ve střední hodnotě svých odhadů vzestup pouze o 1,9 procenta.

Český průmysl měl v březnu nejlepší měsíc za takřka 3,5 roku

Jedná se o nejvýraznější růst průmyslové výroby od loňského října. Lepší než předpokládaný výsledek má na svědomí zejména autoprůmysl.

V autoprůmyslu vzrostla produkce meziročně o výrazných 42 procent. Zvyšovala se citelně ale také meziměsíčně, o více než desetinu, díky zlepšení průchodnosti mezinárodních dodavatelsko-odběratelských toků.

 

Za masivním růstem autovýroby je tak nejen loňská snížená srovnávací základna března 2022, ale také právě znatelné zlepšení dodávek komponent.

Podle Sdružení automobilového průmyslu byl letošní březen z hlediska výroby aut nejlepším měsícem od listopadu 2019. 

skoda fabiaPrůmyslovou výrobu v ČR naopak nejvýrazněji stahuje dolů energetika. Uklidnění na evropském trhu s energiemi, doprovázené masivním poklesem velkoobchodních referenčních cen plynu či elektřiny v uplynulém zhruba půlroce, přispívá k útlumu energetického průmyslu.

Jeho výkon navíc loni v březnu podporovala silná výroba uhelných elektráren, která tak přispěla k výraznému navýšení základny meziročního srovnání.

Energie zlevňují nejen díky poměrně úspěšnému odstřihávání EU od ruských dodávek plynu či ropy a ropných produktů, ale také díky teplé zimě, jež v březnu vrcholila, a kvůli přetrvávajícím obavám z citelného útlumu jak evropské ekonomiky, tak ekonomiky USA.

Za celý letošní rok vykáže tuzemský průmysl růst jen 1,5 procenta. A to zejména právě zejména kvůli přetrvávajícím obavám ze zhoršení celkových ekonomických podmínek u nás i v zahraničí, které se v březnu projevily již šestým meziměsíčním poklesem hodnoty nových zakázek českému průmyslu v řadě. 

lukas kovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Za Den matek letos utratí Češi navíc 450 milionů

Afri

Koruna dnes večer zpevňuje na nejsilnější úroveň vůči euru od září 2011, pod 24,20

Afri

Přes 5000 korun si od zítřka polepší každý zaměstnanec v ČR s průměrnou mzdou a dvěma dětmi

Afri