Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Chalupáři mají smůlu, úsporný tarif čerpat nemohou

Energetický úsporný tarif, jehož detaily v týdnu zveřejnila vláda, se nevztahuje k místu trvalého bydliště, ale k nastavenému, smluvně danému tarifu pro odběr energií. Nespornou výhodou úsporného tarifu je to, že lidé si o podporu nemusí nijak žádat. Nemusí tedy měnit stávající způsob platby za energie. Dodavatel energie jim úsporu plynoucí z úsporného tarifu prostě automaticky zaúčtuje, takže ať už standardně platí energie jakkoli, účet jim bude adekvátně ponížen.

Leda že by na chalupě trávili více času než jen víkend

ChalupaTo, zda bude účet za energie ponížen o částku plynoucí z úsporného tarifu, se odvíjí nikoli od místa trvalého bydliště, ale právě od nastaveného tarifu pro odběr energií.

Například lidé, kteří na chatách a chalupách využívají tzv. víkendový tarif, nebudou moci úsporný tarif využít. Víkendový tarif je konkrétně tarif D61d. Elektřina se v rámci tohoto tarifu čerpá od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin. Za elektřinu se platí o dvě třetiny méně než během týdne.

Ti lidé, kteří se rozhodnou na chalupě žít trvale, třeba z úsporných důvodů, ovšem pochopitelně budou využívat už jiný tarif než víkendový. Budou tedy využívat tarif, na který se úsporný tarif již vztahuje a v jehož rámci tedy mohou státní pomoc čerpat. Nevadí v takovém případě právě ani to, že člověk na své chalupě či chatě nemá trvalé bydliště. Rozhodující je tarif a příslušná smlouva s dodavatelem energie na danou nemovitost, ať jde o byt ve městě či chalupu. Trvalé bydliště o možnosti čerpat úsporný tarif nerozhoduje, důležitý je nastavený tarif.

Takže pokud třeba manželé mají trvalé bydliště každý v jiné nemovitosti a mají-li v obou těch nemovitostech standardně nastavený tarif, ke kterému se úsporný tarif váže, podporu v rámci úsporného tarifu získají. Jestliže však daný manželský pár například využívá jednu z uvedených dvou nemovitostí jako chalupu či chatu a má tam nastavený víkendový tarif, tak na tuto nemovitost úsporný tarif čerpat nelze.

Pokud člověk bydlí v nájmu a trvalé bydliště má na druhém konci republiky, tak má-li energie v nájmu psány na sebe, jeho platby od odvíjí od standardního, stávajícího tarifu, tedy tarifu, který není víkendový. Využít úsporný tarif tedy může, i když má trvalé bydliště jinde. V místě trvalého bydliště úsporný tarif také využít může, pokud tedy nemá na nemovitost svého trvalého bydliště nasmlouván třeba zmíněný víkendový tarif.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

V Kazachstánu je boj proti korupci považován za nejdůležitější prioritu státu

Afri

Napětí kolem Ukrajiny povážlivě houstne

Afri

Rostoucí ceny energií vystřelily nahoru zájem o domácí fotovoltaiku

Afri