Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Chcete dávat peníze stranou?

penize

Každý by měl mít finanční rezervu nejen na větší výdaje v budoucnu, ale třeba i na přilepšení k důchodu nebo na dobrou školu pro děti. Otázkou je, kde na to vzít peníze, když člověk netrpělivě čeká na každou výplatu. Odpověď nemusí být složitá. Pokud se člověku podaří omezit zlozvyky nebo zbytečné výdaje, například alkohol nebo cigarety, rázem mu v rozpočtu zbude v průměru více než 3000 korun měsíčně. Vyplývá to ze struktury aktuálního spotřebního koše, který zveřejňuje Český statistický úřad.

Žijete od výplaty k výplatě, a přesto si chcete dávat peníze stranou? Stačí se zbavit zlozvyků a můžete mít rázem navíc více než 3000 korun

Spotřební koš počítá s podílem jednotlivých druhů zboží a služeb na celkových výdajích průměrného obyvatele ČR. Vezmeme-li v úvahu člověka, kterému nezbývá nic stranou, protože utratí celý svůj plat (nyní v průměru 37 929 Kč[1]), zjistíme, že zatímco například za jogurty utratí v průměru 137 korun, za tvrdý alkohol to je přes 537 korun a lahvové pivo vytáhne z peněženky dalších 483 korun. Cigarety ubírají z měsíčního rozpočtu člověka v průměru 1814 korun.

Průměrné výdaje Čechů na vybrané zboží a služby

Pekárenské výrobky; obiloviny 1075 Kč
Maso 1605 Kč
Mléko, sýry a vejce 1131 Kč
Jogurty 137 Kč
Ovoce 493 Kč
Zelenina 556 Kč
Káva, čaj a kakao 251 Kč
Bydlení, voda, energie, paliva 10141 Kč
Doprava 3933 Kč
Pošty a telekomunikace 1237 Kč
Rekreace a kultura 3091 Kč
Restaurace, kavárny a podobná zařízení 1488 Kč
Minerální vody, nealkoholické nápoje, ovocné a zeleninové šťávy 385 Kč
Destiláty a likéry 537 Kč
Víno 465 Kč
Pivo 483 Kč
Tabák 1814 Kč
Cigarety 1560 Kč

Poznámka: Výpočet vychází ze spotřebního koše pro rok 2022 zveřejněného Českým statistickým úřadem a z průměrné mzdy v prvním čtvrtletí roku 2022.

cigarety Winston„Jde o průměrné výdaje, u každého se budou mírně lišit. Pokud někdo vykouří denně krabičku kvalitnějších cigaret, stojí to rodinný rozpočet 3600 korun měsíčně, jiný člověk utratí více za pivo. Vždy je však dobré si z výplaty něco odložit a neutratit vše. Nejlépe je omezit ty výdaje, které nejsou nezbytné,“ upozorňuje Anna Kortusová, analytička Portu.cz.

 

Šetřit lze i jinak

Kromě zlozvyků existují i další výdaje, které lze poměrně snadno omezit. Podle statistického úřadu například průměrný Čech utratí za minerální vody a slazené nápoje téměř 385 korun měsíčně. Pokud dá čtyřčlenná rodina přednost pitné vodě z kohoutku, může ušetřit 1500 korun.

Zejména ve větších městech, kde jsou restaurační služby dražší, lze výrazně ušetřit i na stravování. Jídlo z domova přihraje do rodinného rozpočtu i stovku denně, pokud už musíme do restaurace, výběrem z denního menu a vynecháním nápoje můžete získat nejméně 50 korun. Takto můžete ušetřit tisícovku měsíčně. A netřeba zdůrazňovat, že v době rekordních cen pohonných hmot vyděláte, pokud vyměníte auto za hromadnou dopravu.

Jak naložit s úsporami

Každý by si měl vytvořit finanční polštář, ze kterého by mohl jednoduše čerpat peníze v případě nenadálé události. Takový nouzový fond  by měl mít výši asi třech měsíčních platů.  Peníze navíc je nutné investovat, protože se dlouhodobě zhodnocují lépe než na bankovním účtu. Důležitá je trpělivost a pravidelnost. Finanční trhy nevyhnutelně procházejí výkyvy, obdobími růstu a poklesů. Právě pravidelné investování eliminuje rizika spojená se špatnými časy. A naopak umožňuje investorům využívat levnější nákupy v době, kdy se trhům nedaří, jako je to třeba teď.

„Představme si, že 3000 korun, které průměrný Čech utratí za alkohol a tabákové výrobky, si místo toho každý měsíc odkládá stranou. Pokud je bude investovat po dobu 20 let do středně rizikového portfolia, může mít při dosavadní výkonnosti trhů na konci více než 1 200 000 Kč. V nejdynamičtějším případě by to byly při neutrálním scénáři 2 milióny korun,“ říká Anna Kortusová.

Pravidelně v Česku investuje podle výzkumu pro společnost Portu konaného v zimě 2022 polovina lidí. Průměrný vklad je pak 2000 korun. „Každý by měl investovat především podle svých možností. Neexistuje ideální částka, je vhodné investovat peníze, které v rodinném rozpočtu aktuálně nechybí. Není třeba úzkostlivě počítat každou korunu, ale myslet na budoucnost,“ dodává Anna Kortusová z Portu.cz.

 O Portu

Portu je první česká robo-advisory investiční platforma, která vznikla ve finanční společnosti WOOD & Company, přední středoevropské investiční skupině s 30letou tradicí. Portu se zaměřuje na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice, především do burzovně obchodovaných fondů. Je pro všechny, kteří chtějí investovat dlouhodobě, a přitom mít přehled o svých investicích online. Více na www.portu.cz.

Tereza Suntychová

Tato tisková zpráva není investičním doporučením. Historické výnosy nejsou nikdy zárukou výdělků v budoucnosti. Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové. Portu negarantuje dosažení výnosov výnosů z investice na kapitálových trzích.

Podobné příspěvky

Mzdy se letos reálně propadají nejvíce v tomto tisíciletí

Afri

Vláda dá v této topné sezóně lidem na energie zhruba 18 miliard korun

Afri

Manažer roku 2016

Šebík