„Tažení centrálních bank v utahování monetárních politik se míjí požadovaným účinkem a ekonomiky jsou příliš rozpálené. Inflace se může vrátit,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Nezbytné podmínky k normalizaci inflace nejsou dosaženy
Americká data totiž ukazují, že současný růst mezd je pořád příliš vysoký a přestal klesat, naopak v posledních měsících zase zrychlil ze 4,3 % na 4,5 %. Růst mezd, který je slučitelný s 2% inflačním cílem je ale na úrovni zhruba 2,5 %.
Co se týče zisků společností v USA, tak tam je znát jistý pokles, ale ten je zatím příliš mírný (-7 % meziročně), a navíc vykazuje známky obnovy, trend v ziscích je tedy špatným směrem. K dosažení požadovaného růstu nezaměstnanosti alespoň o 2 p.b., ze současných 3,5 % je zapotřebí, aby zisky společností klesly zhruba o 20 %.
Míra nových půjček podnikatelů vykazuje známky obnovy po výrazném propadu a tempo růstu počtu výpovědí zase klesá. 3,5% nezaměstnanost je ve Spojených státech v současnosti netknutá na rekordním minimu.
Druhá vlna inflace – 3 scénáře
Pokud bude obnova v ekonomice pokračovat a úrokové sazby výrazněji neoslabí firmy a spotřebitele, čeká americkou ekonomiku druhá vlna inflace, která ovšem již nemusí být tak výrazná jako ta první. Takový scénář je pro americký Fed nepřijatelný a došlo by tak pravděpodobně k druhému kolu monetárního utahování, což s sebou nese výraznější růst sazeb. Vyšší sazby způsobí vyšší výnosy na vládních dluhopisech, při kterých držení rizikových aktiv bude již úplně nesmyslné.
Je ovšem možné, že současná obnova v ekonomice je pouze dočasným důsledkem přílivu likvidity do oběhu a rušným obdobím zábavy. Podle ekonomky Morgan Stanley Sarah Wolfe, kombinace Barbie, Taylor Swift a Beyoncé pomohla letos v létě překvapivě zvýšit růst americké ekonomiky. Spotřebitelská aktivita měla výrazně těžit z velkých jednorázových spotřebitelských výdajů na “Barbenheimera”, turné Taylor Swift “The Eras” a turné Beyoncé “Renaissance”. Současný vývoj ekonomiky mohl být podpořen i měřitelně rostoucím optimismem mezi spotřebiteli a společnostmi a výrazným růstem na akciových trzích. Ve druhém scénáři ale postupně dojde k opotřebení současné ekonomické obnovy, a to i v důsledku ukončení moratoria na studentské půjčky v USA. Pokud si toho centrální banky včas všimnou, stačí ještě alespoň jedno zvýšení úrokových sazeb a poté je držet na stejné úrovni (déle, než historicky), dokud ekonomika dostatečně neoslabí.
V posledním scénáři může tato obnova rychle obrátit svůj směr a ekonomika bude pokračovat ve své původní trajektorií oslabování. To se může stát důsledkem rychle oslabujícího spotřebitele, a i nadále padajících zisků společností. V takovém případě připadá v úvahu již nulové zvýšení úrokových sazeb, které budou následně udržovány na stejné úrovni po určitou dobu.
V žádném z uvedených scénářů není ve hře snižování úrokových sazeb v dohledné době. Také v každém scénáři je pravděpodobným důsledkem monetární politiky ekonomická recese. Historicky růst nezaměstnanosti alespoň o 1 % vedl téměř vždy ke 2 jevům:
Ekonomická recese
Setrvačný růst nezaměstnanosti, alespoň o další procentní bod
Štěpán Křeček