Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Evropský výrobce akustických klavírů a pianin přesouvá část své výroby do Indonésie

Petrof přesunuje část výroby do Asie, konkrétně do Indonésie. Největší evropský výrobce akustických klavírů a pianin tak „využívá příležitost“, kterou nabízí Green Deal EU. Z něj tedy ovšem těží indonéský výrobní partner, který od královehradecké legendy se 160letou tradicí získává nejen pracovní místa, ale hlavně cenné know-how, akumulované od poloviny 19. století.

Petrof – firma, kterou řídí ekonomická poradkyně Fialovy vlády – přesunuje část výroby do Asie. Klíčovým důvodem jsou drahé energie

Klíčovým důvodem přesunu části výroby Petrofu do Indonésie jsou totiž drahé energie. V Indonésii mají elektřinu ze špinavého uhlí, čehož – jeden příklad za všechny – tam mohutně využívá Čína, jež pak zaplavuje svět levně zpracovaným niklem. Ten mají západní řidiči ve svých elektrovozech.

Továrny mimo Evropu přesouvají i další firmy

To jsou jen dva příklady z tisíců, proč Asie ekonomicky sílí, zatímco Evropa se v globálním měřítku nezadržitelně propadá. A z velké části vlastním přičiněním, neboť přísné regulatorní agendy typu Green Dealu podvazují konkurenceschopnost evropských podniků. Pozitivní dopad agend, jak je Green Deal, na globální klima je přitom vysoce sporný, právě třeba kvůli přesunu výroby z EU do zemí, kde se nadále využívají špinavé energie.   

V čele Petrofu stojí od roku 2004 Zuzana Ceralová Petrofová z páté generace slovutné rodinné firmy. Ta současně radí Fialově vládě v ekonomických otázkách, neboť je členkou Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Lukas Kovanda, ekonomLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Mnozí v dluhopisech cítí velkou příležitost, jsou tu ovšem i rizika

Redakce

Má vláda zvyšovat plošný rodičovský příspěvek?

Redakce

Inflace ještě neklesla ze svých maxim za několik desetiletí a vláda už rozjíždí novou

Redakce