Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Firmy v krizi zrychlují oběh svých financí

Během posledních dvou let se v České republice zvýšil zájem o factoring, tedy odkup pohledávek z podnikatelské činnosti, o více než 50 procent. Zatímco ještě v roce 2020 postoupily domácí firmy factoringovým společnostem sdruženým v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) pohledávky v objemu 184 miliard korun, v minulém roce to bylo již 286 miliard Kč. Společnosti sdružené v ČLFA přitom reprezentují 97 % factoringového trhu v ČR.

Roste zájem o odkup pohledávek, který dosáhl v roce 2022 rekordních 286 miliard korun

„Stále více firem si uvědomuje, že factoring je komplexní služba, která nabízí víc než jen financování pohledávek před jejich splatností. Factoringové společnosti odkoupené pohledávky spravují a inkasují, což přináší úspory v personální a administrativní oblasti a fakticky mění fixní náklady na zaměstnance na variabilní náklad za nakupovanou službu. Factoringová společnost také může svým klientům garantovat, že za své pohledávky dostanou vždy zaplaceno, a to je v dnešní náročné ekonomické situaci velmi žádaný benefit,“ uvedl Zdeněk Bílý, generální ředitel UniCredit Factoring.

Z celkového objemu factoringu v roce 2022 připadlo 57,5 % na bezregresní factoring. Právě u této formy postoupení pohledávky přechází riziko nezaplacení faktury na factoringovou společnost. Podíl regresního factoringu, kdy při nezaplacení pohledávky zůstává riziko na straně klienta, činil zbylých 42,5 %. „Objem bezregresního factoringu v minulém roce bezprecedentně rostl o téměř třetinu. Z našeho pohledu je to důsledek zvýšené nejistoty v ekonomice. Řada firem se proto snažila minimalizovat případná rizika využitím bezregresního factoringu,“ poznamenal Petr Novák, provozní ředitel Bibby Financial Services.

Více než dvě třetiny factoringových kontraktů v minulém roce byly tuzemské. Téměř 30 procent představoval exportní factoring a pouhá dvě procenta připadla na importní.

Za určitých podmínek není financování poskytnuté factoringovou společností vykazováno jako úvěr, což zvyšuje bonitu v očích obchodních partnerů, věřitelů a akcionářů. Jedna služba tak přináší likviditu, nákladovou úsporu, snížení rizika i účetní optimalizaci,“ doplnil Jindřich Horák, generální ředitel ČSOB Factoring.

Factoring v ČR nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené také v Asociaci factoringových společností.

O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoring. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 39 členů. Více na: http://www.clfa.cz/

Miroslav Beneš

Podobné příspěvky

Pohonné hmoty letí dále vzhůru, ke 40 korunám za litr. Úlevu může přinést Putin a íránská ropa 

Afri

Voda v roce 2019 zdraží výrazněji než letos.

Afri

Chystané změny DPH zdraží vodu a léky a zvýší zisky obchodním řetězcům

Afri