Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Guvernér ČNB Michl viní z inflačních rizik hlavně Fialovu vládu

Dnešní hlasování bankovní rady ČNB skončilo poprvé po letech nejtěsnějším rozdílem jediného hlasu, 4:3, a to ve prospěch ponechání základní sazby na úrovni 7 %.

Obava ČNB z přetrvávající vysoké inflace houstne, poprvé po letech končí hlasování její bankovní rady nejtěsnějším možným výsledkem

K navýšení sazby nedošlo přesto, že ČNB navyšuje svoji prognózu letošní inflace, a sice z 10,8 na 11,2 %. Koruna v reakci posiluje pod úroveň 23,50 za euro, protože trhy umocňují své sazky na to, že základní úrok ČNB kvůli stále rapidní inflaci nakonec ještě zvýší nebo že sazby bude muset ponechat na nynější již tak poměrně vysoké úrovni delší dobu.

V podobném duchu se ostatně vyjádřil také guvernér ČNB Aleš Michl na své tiskové konferenci po zasedání bankovní rady. Upozornil, že sázky trhu na již docela brzké snížení základní úrokové sazby jsou předčasné. A dokonce uvedl, že se na zasedání rady diskutovalo i výraznější zvýšení základní úrokové sazby než jen o 0,25 procentního bodu.

Guvernér ČNB podle svých dnešních slov viní z přetrvávajících inflačních rizik hlavně Fialovu vládu, resp. její rozpočtovou politiku. Vláda totiž za čtyři měsíce vytvořila historicky rekordní schodek 200 miliard korun

Lukas Kovanda, ekonomLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Německé firmy a podniky ve vzrůstající míře omezují své investice na domácí půdě

Redakce

Schodek letos přesáhne 300 miliard, vláda by mohla ušetřit propouštěním státních zaměstnanců

Redakce

Nezaměstnanost v lednu rychle roste, už činí 4,4 procenta

Redakce