Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Inflace se odráží i na výnosech českých státních dluhopisů

Dluhopisy-republiky

Meziroční inflace podle Českého statistického úřadu v lednu 2023 dosáhla 17,5 procenta. Výnos českých státních dluhopisů na delších splatnostech, jako je například 10letý vládní dluhopis, lze dozajista vnímat jako odraz inflace. Ostatně rekordní propad cen státních dluhopisů, a tedy růst jejich výnosů, který jsme u českých dluhopisů pozorovali v posledních týdnech, odráží jistý neúspěch boje proti růstu všeobecné cenové hladiny.

Nově zveřejněná data PPI překvapila zejména silnou meziměsíční dynamikou cen, kdy ceny producentů rostly až o +5,8 %, přičemž meziročně ceny zvolnily pouze z 20,1 % na 19,1 %. Inflační tlaky tedy stále mnohé překvapují svojí setrvačností a zdá se, že se nám pevněji usazují v domácí ekonomice.

Míra, se kterou se inflační očekávání propisuje do výnosové křivky je denně ovlivňována novými daty a zprávami. Skutečnost v budoucnu může být,  a na delších horizontech téměř jistě i bude, značně odlišná od momentálního sentimentu.

Trhy vyhlížejí nižší inflaci

Z hlediska střednědobého vývoje trhy očekávají v horizontu 6 měsíců mírný pokles sazeb pod úroveň 7 %. Klesající výnosová křivka u českých státních dluhopisů signalizuje, že trh vedle klesajících sazeb vyhlíží i postupně snižující se inflaci.

S aktuálními tržními očekáváními může ještě zahýbat statistika CPI o vývoji spotřebitelských cen za únor zveřejněná v březnu. Ta by mohla v případě zrychlení růstu cen přesvědčit centrální banku o dalším zvyšování úrokových sazeb, což by se projevilo na růstu výnosů napříč splatnostmi. Současný vývoj na dluhopisových trzích nastavuje Česká národní banka zrcadlo v kontextu její prognózy o výhledu inflace. Ukazuje, že očekávání naší klíčové měnové instituce ohledně 2,1 % inflace v roce 2024 může být příliš optimistické.

Patrik Novotný, Investiční stratég Colosseum, a.s.

Colosseum, a.s. je ryze český obchodník s cennými papíry působící na trhu od roku 1997. Produktové portfolio zahrnuje investiční program ivy, který přináší vyvážené portfolio s orientací na optimalizaci výnosů a rizika a řadí se mezi nejúspěšnější produkty svého druhu na trhu. Vedle toho Colosseum poskytuje službu TOP ETF, která klientům zprostředkovává pravidelné investice do ETF jednoduše. Colosseum je distributorem nemovitostního fondu NEMO, který prostřednictvím investic do prémiových českých kancelářských budov nabízí stabilní výnos, který v roce 2023 cílí na 8 % p.a. Objem investic u společnosti Colosseum dosahuje téměř jedné miliardy korun.

Monika Lukešová 

Podobné příspěvky

ČNB zvýšila úrok nejvýše za posledních více než dvacet let

Aleš Fritscher

Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků, ale dovoz robotů a modernizace výroby

Aleš Fritscher

Záhada drahých vajec objasněna. Obchodní řetězce si „mastí kapsu“

Aleš Fritscher