Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Inflace v Česku bude příští rok nezvykle nízká

zabka

Inflace v Česku bude příští rok nezvykle nízká, jen jednoprocentní, začínají prognózovat už i české instituce. Fialova vláda tak bude v předvolebním roce moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním, přestože jí spíše jen „spadne do klína“

Fialova vláda v příštím roce bude moci vyhlásit své vítězství nad inflací i zadlužováním. Makroekonomika jí totiž podle všeho bude mimořádně přát a pomůže zřejmě už v předvolebním roce vládním stranám citelně zvýšit preference.

Už i jedna domácí instituce totiž prognózuje, že inflace v Česku v příštím roce spadne pod úroveň dvouprocentního cíle České národní banky, poblíž hodnoty pouhého jednoho procenta. Je jí Komerční banka. Ta míní, že v roce 2024 bude inflace činit jen 1,3 %. Již na jaře přišla s prognózou vyhlížející pro příští rok inflaci pod cílem ČNB druhá největší švýcarská banka Julius Bär. Ta Česku pro rok 2024 prognózuje inflaci čítající jen 1,1.

Navíc v příštím roce dojde ke stabilizaci tuzemského zadlužování. Deficit veřejných financí v poměru k HDP trvaleji klesne pod úroveň tří procent, tedy pod úroveň, jejíž nepřekročení je podmínkou přijetí eura.

Fialova vláda tak vskutku bude moci deklarovat své vítězství jak nad inflací i dluhem už koncem roku 2024, nejpozději na přelomu let 2024 a 2025. Tedy přesně v době, kdy začne ostřejší volební kampaň.

Podstatná část veřejnosti narativ vlády, že zkrotila inflaci i dluh, přijme, přestože příznivý vývoj bude odrážet mnohem spíše vývoj na mezinárodní scéně a na světových trzích a statistické a makroekonomické danosti než efekt jakéhokoli vládního opatření.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Evropa začíná řešit energetickou chudobu obyvatel .

Šebík

Kdo ve skutečnosti zachraňuje české živnostníky? Vláda to není…

Afri

EU hazarduje, když chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let

Afri