Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Inflace v Česku všechny zaskočila

centrum-chodov

Česká inflace opět překonala všechna očekávání, inflační spirála se nebezpečně roztočila a nejde zastavit. Meziročně hladina spotřebitelských cen v květnu stoupla o rovných 16 procent, nejvíce od roku 1993. Silná je i meziměsíční dynamika, činící 1,8 procenta. Ani takto rychlý růst z měsíce na měsíc prakticky nikdo nepředpokládal. ČNB počítala s tím, že meziročně inflace stoupne o 14,9 procenta.

Inflace v Česku  je vysoká skoro jako v Rusku

O desítky procent zdražují nejdůležitější potraviny a energie, benzín je dnes na historickém rekordu

obchodni centrumInflace je vyšší než ta předpokládaná zejména proto, že nastalo ještě výraznější zdražení potravin a bydlení, než se čekalo. Dramaticky zdražuje mouka, chleba, cukr, oleje, maso, mléko, vejce i máslo. Enormně rostou také ceny bydlení, a to hlavně z důvodu zdražování energií, zejména plynu a elektřiny, ale také tuhých paliv, jako je uhlí a dřevo.

Česká národní banka bude muset v reakci na takto rapidní inflaci markantně zvýšit základní úrokovou sazbu. Na zasedání 22. června tak její bankovní rada patrně rozhodne o navýšení základní sazby o 1,5 procenta, na 7,25 procenta. I tak bude obtížné inflaci zkrotit. V červnu inflace dále zrychlí, přiblíží se úrovni 17 procent, což je mimochodem zhruba míra inflace Rusku. A to i z důvodu drahých pohonných hmot. Cena benzínu už dnes zřejmě překoná absolutní historicky cenový rekord, 47,26 koruny za litr. A to přesto, že minulý týden došlo na snížení spotřební daně z něj o 1,50 na litr.

Za celý rok by inflace v ČR měla činit 14,5 procenta, neboť ve druhé polovině roku bude její tempo postupně zmírňovat.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.c

Podobné příspěvky

ČNB zvýšila úrok nejvýše za posledních více než dvacet let

Afri

S ODDLUŽENÍM POMÁHÁ I CARSHARING

Afri

Inflace zaskočila ekonomy i Českou národní banku, takovýto růst cen nikdo nečekal

Afri