Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Meziročně mimobankovní financování stouplo o 5,5 %

ceske-koruny

Za prvních šest měsíců letošního roku poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) financování v objemu 108 miliard korun. Meziročně mimobankovní financování stouplo o 5,5 %. Dynamicky roste zájem o nákup osobních automobilů. Členové ČLFA poskytli o čtvrtinu více finančních prostředků na pořízení osobních vozů v porovnání s prvním pololetím minulého roku. O téměř 70 % vzrostlo financování fotovoltaických zařízení.

Pololetní objem mimobankovního financování ČLFA vzrostl na 108 miliard, zájem byl o osobní automobily i fotovoltaická zařízení

penizeV oblasti financování podnikatelských subjektů bylo profinancováno 94 miliard Kč (meziročně +6 %). Financování zboží a služeb pro spotřebitele bylo v objemu 14 miliard Kč, meziročně téměř +5 %.

„Mimobankovní financování v České republice stále pokračuje v růstu a je významným faktorem, který pomáhá opět nastartovat ekonomický růst a prosperitu. Finanční prostředky, které poskytly členské společnosti firmám, podnikatelům a spotřebitelům směřovaly nejenom na nákup nových osobních vozů, ale také do oblasti technologií, na nákup IT techniky nebo do pořízení fotovoltaických zařízení. Právě tato oblast prudce roste a je výsledkem našeho úsilí podporovat obnovitelné zdroje energií, ale také bezemisní dopravu,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

autobazarNa pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti za první pololetí letošního roku financování v objemu 44 miliard korun (meziročně +16 %). Z toho 29 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+25 %). Díky financování členských společností ČLFA bylo zakoupeno 33 156 nových osobních vozidel. Tento pozitivní vývoj se také promítl na podílu ČLFA u prvně registrovaných nových osobních vozů za prvních šest měsíců letošního roku, který výrazně stoupnul z 25 na 29 %.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do června 2023 financování v objemu necelých 17 miliard korun, meziročně o 4 % více. Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR), byly postoupeny pohledávky celkem za 141 miliard Kč (-1,4 %).

Finanční instituce sdružené v ČLFA poskytly na financování zejména investičních záměrů domácností v 1. pololetí 14 miliard Kč (meziročně +5 %).

Ke konci prvního pololetí 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA přes jeden milion aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 282 miliard korun.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 86 % trhu, u spotřebitelského financování je to 86 % trhu. U faktoringu dokonce 97 % trhu.

Rozložení prostředků poskytnutých členy ČLFA za první pololetí roku 2023 podle účelu

  celkový objem v mld. Kč  (pololetí 2023) celkový objem v mld. Kč ( pololetí 2022) změna v %
 

financování podnikatelských investic a provozu

(finanční a operativní leasing,

podnikatelské úvěry, leasing nemovitostí, factoring)

93,67 88,70 +5,6 %
 financování domácností

(spotřebitelské úvěry,

spotřebitelský leasing)

CELKEM

 

14,45

 

 

108,12

 

13,79

 

 

102,49

 

+4,8 %

 

 

+5,5 %

O České leasingové a finanční asociaci (ČLFA)

ČLFA je zájmovým sdružením finančních institucí, které poskytují služby financování v oblasti finančního a operativního leasingu, úvěry pro domácnosti i podnikatele a factoring. Od svého založení v roce 1991 prosazuje jejich společné zájmy a je zároveň partnerem orgánů státu při řešení problémů odpovídajících sektorů finančního trhu. V současné době má 37 členů. Více na: http://www.clfa.cz/

Miroslav Beneš

 

Podobné příspěvky

Receptem na růst českých mezd není dovoz levných pracovníků, ale dovoz robotů a modernizace výroby

Afri

Trump srazil cenu bitcoinu

Afri

Plátcem DPH bude podnikatel až od obratu dvou milionu korun ročně

Afri