Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Nálada v tuzemském průmyslu byla naposledy horší v roce 2013

hruba stavba domu

Prosincové šetření ČSÚ k ekonomické náladě obyvatelstva poskytuje smíšený závěr.

Nálada v tuzemském průmyslu byla naposledy horší v roce 2013, sentiment stavebníků je ale nejlepší za více než 10 let. Na jedné straně je varovný další pokles celkové důvěry v ekonomiku. Ta klesla nejníže od loňského července. Na straně druhé ovšem došlo k citelnému meziměsíčnímu zlepšení nálady ve spotřebitelském segmentu. Zdá se tedy, že prudký listopadový pokles důvěry spotřebitelů byl jen přechodným výkyvem. Maloobchodní tržby v tradičně silném adventním a povánočním čase by tak měly být uspokojivé. Nasvědčují tomu například již hlášené rekordní tržby internetových obchodů. Ty za letošní rok opět porostou dvojciferným tempem a o několik desítek miliard korun překonají hranici sta miliard. V rámci celkových maloobchodních tržeb a spotřeby domácností, která je stále tahounem ekonomiky číslo jedna, však pochopitelně představují jen určitou výseč.

V celkovém poklesu důvěry v ekonomiku se tak projevuje zhoršení sentimentu v podnikatelském segmentu. V jeho rámci je zvláště na pováženou poměrně citelný pokles důvěry průmyslníků. Ti
naposledy vykazovali ještě horší náladu v říjnu 2013, kdy v ČR stále doznívaly ozvěny recese a Česká národní banka se chystala spustit svůj intervenční režim. V současnosti české průmyslníky straší zejména zhoršení stavu německého průmyslu a poměrně nepříznivý ekonomický vývoj v celé eurozóně, která je naším klíčovým odbytištěm.

Naopak nejlepší náladu za posledních více než deset let, od června 2008, měli letos v prosinci podnikatelé ve stavebnictví. Ti těží z oživení celého segmentu, na němž se kromě obecné prosperity podílí také zvýšení investiční činnosti české vlády a rychlejší čerpání prostředků z fondů EU.

LUKÁŠ KOVANDA, PH.D.

Podobné příspěvky

Češi teprve začínají ochutnávat Green Deal EU a už „prskají“

Redakce

Objem korporátních dluhopisů vzrostl v červenci o 40 %

Redakce

Cena benzínu míří pod 40 korun, čerpadláři „vyfukují marže“

Redakce