Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Objem korporátních dluhopisů se v červnu propadl, výnosy však vzrostly

dluhopisy

V červnu 2023 vydaly firmy korporátní dluhopisy za 3 miliardy Kč, průměrná splatnost emisí představovala 3,8 roku a vážený průměr výnosů 8,8 %. Zatímco objem emisí se ve srovnání s předchozím rekordním měsícem výrazně snížil, výnosy dluhopisů vzrostly. Emitenti tak chtějí zaujmout investory a nabídnout jim atraktivnější procenta než konkurenční dluhopisy. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, který provozuje Dluhopisomat.

Podle srovnávače Dluhopisomat, nejpodrobnějšího a nejlépe hodnoceného dluhopisového portálu v České republice, vydaly firmy v červnu 2023 korporátní dluhopisy za 3 miliardy Kč. Ve srovnání s květnem, kdy byly na trh uvedeny dluhopisy za rekordních takřka 11 miliard Kč, jde o výrazný pokles. „Většinu připravovaných emisí se firmám podařilo vydat již v květnu, což se v červnových objemech pochopitelně odrazilo a trh se v tomto ohledu uklidnil. Ve dvouměsíčním průměru se objem vydaných dluhopisů pohybuje na čísle, kterého se podařilo dosáhnout v dubnu,“ vysvětluje Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group. Mírně se v červnu zkrátila také splatnost dluhopisů, které se snížila z květnových 4,2 roku na 3,8 roku.

Na druhé straně vzrostla v červnu 2023 výnosnost dluhopisů. Vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů, ovlivňovaný zejména velkými emisemi, dosáhl 8,8 %, zatímco v květnu představoval 8,1 %. Výnosy nad 10 % nabízí pětina emisí, výnosy mezi 8–10 % necelá polovina a výnosy mezi 5–8 % čtvrtina emisí. „Na trhu přibylo emisí, jejichž výnosy se pohybuje nad 10 %. Emitenti se tak snaží zaujmout investory a nabídnout jim atraktivnější podmínky než konkurenční dluhopisy,“ uvádí Vladimír Pikora.

Řada prognóz počítá s tím, že Česká národní banka (ČNB) v zimě úrokové sazby sníží, což se odrazí i na dluhopisovém trhu. Přibývá proto emisí, v jejichž podmínkách je uvedeno, že pokud úrokové sazby výrazně klesnou, sníží se i výnos dluhopisu. „Emitenti se tak snaží vyhnout riziku, že budou muset vysoké výnosy splácet i potom, co se úrokové sazby zásadně sníží,“ dodává Vladimír Pikora. „Je to logický a podle mého názoru férový přístup, investoři by si však měli veškerou dokumentaci, která se k emisi váže, pečlivě prostudovat.“

Necelou polovinu dluhopisů emitovaných v letošním roce (48 %) tvořily emise s objemem do 25 miliónů Kč, 34 % připadá na emise v objemu 25–100 miliónů Kč a 18 % na emise nad 100 miliónů Kč.

Pravidelná měsíční zpráva srovnávače Dluhopisomat porovnává na základě údajů ze zahraničí a České republiky i výnosnost různých druhů aktiv. Na Bitcoinu bylo možné mezi červencem 2022 a červencem 2023 vydělat 41,8 %, na zlatě 11,8 % a na amerických akciích 11,1 %, zatímco na českých korporátních dluhopisech v červnu 2023 v průměru 8,1 %. „Výnosům Bitcoinu nemohou cenné papíry konkurovat,“ uzavírá Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group. „Na druhé straně je Bitcoin velmi nestabilní a dokáže v krátkém čase ztratit i desítky procent. Je to spekulativní investice, která se často vyvíjí nezávisle na makroekonomických ukazatelích a s cennými papíry ji v tomto směru nelze srovnávat.“

O Srovnávači dluhopisů

Na srovnávači dluhopisů jsme vytvořili srovnání firemních a státních dluhopisů pomocí kalkulačky skóre rizikovosti podle Scorecardu korporátních dluhopisů vydaného Ministerstvem financí ČR. Zdrojem informací je první a největší srovnávač dluhopisů na trhu, který provozuje Dluhopisomat.

Jaroslav Totušek 

Podobné příspěvky

Nájmy v Česku v příštím roce zdraží až o 25%

Afri

Vláda nepočítá se snížením strukturálního schodku veřejných financí

Afri

České dráhy letos opět výrazně zdraží jízdné

Afri