Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Odbory žádají největší nárůst minimální mzdy v tomto tisíciletí

Podnikatelske_odbory

Odbory se utrhly ze řetězu. Žádají navýšení minimální mzdy letos v červenci a pak v lednu dohromady o 2200 korun. Dohromady o takřka 13 %. Jednalo by se o nejvýraznější procentuální navýšení minimální mzdy od let 1999 a 2000, kdy ji masivně navyšovala tehdejší vláda Miloše Zemana (viz graf níže).

Rekordně by tak přilily oleje do již pořádně roztopeného inflačního kotle, vláda by jim obzvláště letos proto neměla ustupovat, chce-li inflaci zkrotit

Jenže nyní panuje rekordně nízká nezaměstnanost, takže trh práce vytváří dostatečný tlak na růst mezd sám o sobě. Na rozdíl od doby přelomu milénia. Pravda, inflace je výraznější než tehdy. Jenže právě také kvůli enormnímu růstu mezd. A i minimální mzdy.

Jestliže začarovaný kruh mezi růstem mezd a inflací nepřetneme, inflace bude trvalejším problémem. A trvaleji bude snižovat životní úroveň nás všech.

Odbory by měly pro jednou být celospolečensky konstruktivní, nehledět jen na své úzké zájmy a vidět společnost jako celek. Pokud toho nejsou schopny, vláda by jim neměla ustoupit. Tentokrát je její neústupnost obzvláště důležitá a zásadní pro zdárný rozvoj české ekonomiky a celé společnosti.

lukas kovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Zlato dnes zdražuje nad 2000 dolarů za unci, poprvé od invaze

Afri

Český průmysl se propadá nejvíce za skoro rok a půl

Afri

Čechům nyní zlevňuje pohonné hmoty čínský boj z covidem i intervence České národní banky

Afri