Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Přes 5000 korun si od zítřka polepší každý zaměstnanec v ČR s průměrnou mzdou a dvěma dětmi

rodina od vedle

Až se zítra každý průměrně vydělávající zaměstnanec v ČR, který má dvě děti, probudí do nového dne, bude mít automaticky o zhruba 420 korun vyšší čistý měsíční plat. Ročně to dělá přes 5000 korun v čistém.

Přitom nedochází ke snížení sociálního a zdravotního pojištění, ani ke snížení daně. Od Nového roku 2022, od zítřka, se ale zvyšují slevy na dani. A to sleva na poplatníka a také sleva na dítě – od druhého dítěte výše.

Tyto dvě slevy budou od zítřka tedy až tak navýšené, že průměrnému zaměstnanci se dvěma dětmi celou daň vynulují (viz tabulka níže). A on či ona tak zaplatí pouze odvody. Takže státu zaplatí jen 4125 korun na odvodech a jinak už nic. Zatímco ještě dnes státu platí těch samých 4125 korun na odvodech a ještě 421 korun na dani (která je ponížena o slevy odpovídající roku 2021).   

Z průměrné hrubé mzdy, která aktuálně činí 37 499 korun, tak dnes danému zaměstnanci zbývá v čistém 32 953 korun, ale zítra už to bude 33 374 korun, tedy právě o oněch 421 korun měsíčně více. Tedy přes oněch 5000 korun ročně. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank

lukas@lukaskovanda.cz | Skype: live:lukas.kovanda
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Jaký bude rok 2021 ekonomicky?

Afri

Poslanci projednají extra navýšení důchodů o 300 korun

Afri

Dušičky se letos lidem v Česku pořádně prodraží

Afri